Az érintett pénzintézetek végrehajtják, amit a jegybank előírt a számukra, és hamarosan utalják a jegybank szerint tavalyi év eleje óta jogtalanul beszedett díjakat az ügyfeleknek – a jegybank ugyanakkor a felmerülő problémák elhárításáig, a feladatok elvégzéséig halasztást adott május 31-ig. Aki már nem ügyfél korábbi bankjánál, postán kaphatja meg a pénzét. Ugyanakkor nem minden banki ügyfél számíthat pénzvisszatérítésre, mivel nem minden hitelintézetet köteleztek erre.
A mostani állás szerint jövő szerdán banki ügyfelek százezrei találhatnak kisebb-nagyobb összegeket a folyószámláikon, április 30-ig kellene ugyanis egyes bankoknak visszafizetniük azokat a díjakat, amelyeket a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint jogosulatlanul számítottak fel – írja a Világgazdaság. A jegybank ugyanakkor a pénteki nap folyamán később közölte, halasztást ad május 31-ig a visszautalásokra.
Az MNB a tavalyi díjemelések kapcsán vizsgálta a bankokat és takarékszövetkezeteket, az ezzel kapcsolatos határozatait március közepén hozta nyilvánosságra. Különböző pénzintézetek akkor összesen mintegy 1,2 milliárd forintos bírságot is kaptak amellett, hogy meg kellett változtatniuk a kondíciós listáikat, és bizonyos díjakat vissza is kell utalniuk ügyfeleiknek. Az érintett piaci szereplők nem szívesen nyilatkoznak a büntetésről, és az annak kapcsán hozott intézkedéseikről, de minden bizonnyal mindannyian befizetik a büntetést határidőre, és az ügyfelek felé is teljesítik majd a kötelezettségeiket – írja a lap.
A lappal a Citi csak annyit közölt, hogy végrehajtják a szükséges lépéseket, az Erste pedig azt mondta, határidőre visszafizeti az ügyfeleknek a jegybank szerint jogtalanul felszámított díjtételeket, és erről az érintetteket tájékoztatják is. A Budapest Bank és az MKB picit bővebben reagált a történtekre. Egyik bank sem ért egyet az MNB határozatával, de tudomásul veszik azt. Az MKB-nál már az is eldőlt, az ügyfeleik érdekeit szem előtt tartva nem támadják meg bíróság előtt a döntést. Arra azonban érdemes felhívni a figyelmet, hogy nem minden bankot köteleztek pénzvisszafizetésre, illetve bírság megfizetésére (ezek közé tartozik például a K&H, vagy az UniCredit Bank).
Ugyanakkor azt nem lehet tudni, mennyi pénzt fizetnek majd vissza a bankok ügyfeleiknek. Az MNB annak idején 10 milliárd forintos nagyságrendet becsült, a hitelintézetek viszont titkolóznak a lap szerint. Az MKB szerint a határidő környékén lehet majd erre pontos számot mondani, de maga az adat üzleti titok. A pénzintézeteknek mindenesetre május közepéig kell tájékoztatniuk az MNB-t az intézkedéseikről, a jegybank pedig ezt követően feltehetően meg fogja osztani a nyilvánossággal az adatok legalább egy részét. Emellett a kondíciós listák is sokat változtak a jegybanki intézkedés kapcsán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.