Jogerős döntésig a bankok diktálnak
A devizahiteleknél a hitelező pénzintézetek nem törődnek az első fokú ítéletekkel, hiába mondták ki abban egy szerződés érvénytelenségét – írja a Magyar Nemzet, két példát is bemutatva arra, hogy nem várták meg a jogerős döntést a hitelezők, hanem felmondták a szerződést.
Két olyan esetről is ír a Magyar Nemzet, amelyekben első fokon kimondták egy devizahitel-szerződés érvénytelenségét, a hitelezők mégis a hitelszerződés felmondása mellett döntöttek. –
A lap szerdai számában az egyik ügyben érdekelt Erste Bank azt válaszolta, hogy amíg bíróság jogerősen ki nem mondja a szerződés érvénytelenségét, addig a felek jogviszonyára elsősorban a kölcsönszerződés előírásai az irányadóak. Így, ha az ügyfél a fizetési kötelezettségének többszöri felszólítás ellenére önként nem tesz eleget, akkor a bank jogosult a kölcsönszerződés azonnali felmondására, és követelésének érvényesítése érdekében a szükséges végrehajtási eljárás megindítására.
A Lombard Lízing hasonló ügyében, amelyben ugyancsak a fogyasztói jogok megsértése miatt mondta ki első fokon a bíróság a szerződés érvénytelenségét, kezdeményezte a gépkocsi forgalomból való kivonását. A cégnél a lapnak elmondták, így járnak el minden olyan esetben, amikor a szerződő fél nem teljesíti kötelezettségét. Az ügyben nyilatkozó igazgatósági tag kérdésre hozzátette: előfordulhat olyan helyzet, hogy az ítélet jogerős lesz, és kártérítési eljárás indul velük szemben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.