Egyre-másra robbannak ki tüntetések Kelet-Ukrajnában, és nő a félelem, hogy az oroszok beavatkozhatnak a térségben. Ennek kapcsán felvetődik a kérdés, hogy mi lenne Ukrajna gazdaságával, ha az ország két területre szakadna. A válasz: semmi jó. A keleti, gazdagabb területeket vihetik az oroszok, ez pedig azt jelenti, hogy a szegényebb Nyugat-Ukrajna magára maradhat.
Hasonló események történnek a napokban Kelet-Ukrajnában, mint mielőtt a Krím Oroszországhoz csatlakozott volna. Egyre-másra robbannak ki tüntetések Kelet-Ukrajnában, és nő a félelem, hogy az oroszok beavatkozhatnak a térségben. Ennek kapcsán felvetődik a kérdés, hogy mi lenne Ukrajna gazdaságával, ha az ország két területre szakadna. A válasz: semmi jó – írja a Business New Europe portál.
A portál szerint jó gazdasági okai lehetnek, hogy az oroszok rámozdultak Kelet-Ukrajnára. Nyugat-Ukrajna működése ugyanis a relatíve gazdagabb keleti részek nélkül nem igazán lenne elképzelhető, vagy csak nagyon szerény körülmények között. A keleti régiók az ország leggazdagabbjai (Kijev csak a negyedik leggazdagabb terület), itt van az ország olaj- és gázvagyonának jelentős része, itt található az ukrán nehézipar komoly hányada is. Ukrajna emellett az egyetlen olyan posztszovjet tagállam, melynek még küzdenie kell azért, hogy 1991 előtti gazdasági teljesítményéhez fel tudjon zárkózni (még a leggazdagabb ukrán régiók is az átlag orosz fejlettségnek körülbelül a negyedén állnak).
A portál megjegyzi, hogy bár az ország nyugati részében támogatják inkább az EU-hoz történő közeledést, és ők szorgalmazzák a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) történő megállapodást is – ez pedig komoly eladósodást és megszorításokat is jelent –, a számlát a tehetősebb keleti részek állják majd, ez pedig tovább feszíti az ország megosztottságát. Az oroszok mindeközben tovább növelhetik a nyomást a gazdasági nehézségekkel küzdő kijevi kormányzaton azzal, hogy folyamatosan az asztalon tartják a gázkártyát, és felfüggesztik egyes ukrán termékek orosz importját.
A kelet-ukrajnai területek eközben továbbra is élénk orosz gazdasági kapcsolatokkal rendelkeznek, melyek még egészen a cári időkig nyúlnak vissza. Elemzők szerint mindemellett nehéz látni, honnan is tudnának megfizethető energiaforrásokat szerezni az energiaigényes kelet-ukrajnai iparágak, ha nem az oroszoktól, és hova is tudnák eladni ezek a gyárak termékeiket, ha nem Oroszországba. Látva az utóbbi 25 év ukrán eseményeit és gazdasági teljesítményét, és a sok területen tapasztalható törésvonalakat, nem látszik ígéretes lehetőség nyugati beavatkozásra. Mindezek tükrében megvannak az okai annak, hogy a keleti tagállamok nyomása ellenére az EU mégsem igyekszik gyorsan magához láncolni Ukrajnát – írja a portál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.