Zsiday Viktor befektetési szakértő szerint szinte bizonyos, hogy a jelenleg kormányzó pártszövetség marad hatalmon, ez viszont befektetői szempontból azt jelentheti, stabil lesz a költségvetési hiány, a szektoradók fennmaradnak, további államosításokra, centralizálásra lehet felkészülni, és lesz devizahiteles csomag is. Gazdasági növekedésünk arra lehet elég, hogy az államadósság ne növekedjen, de az Európához közeledésről szó sincs.
Habár a választási rendszerünk rendkívül torz, és egy-két százaléknyi elmozdulás szavazói preferenciákban akár 10-15 százalékot is jelenthet parlamenti helyekben, szinte bizonyos, hogy a jelenlegi kormányzó párt nyeri meg a választásokat, azon lehet vitatkozni, hogy lesz-e parlamenti helyekben kétharmaduk – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében. Szerinte nem lesz kétharmaduk, de pont a rendszer aránytalansága miatt lehetetlen bármiféle értelmes előrejelzést elvárni. Valójában azonban a befektetési szakértő szerint mindegy is, hiszen a befektetők számára az a fontos, hogy ki és milyen gazdaságpolitikát fog folytatni.
Ebben a tekintetben irányadó Orbán Viktor "programja": folytatjuk. Mit jelent ez? – teszi fel a kérdést Zsiday. Szerinte valószínűleg stabil költségvetési hiányt, a szektoradók fennmaradását, államosításokat, centralizálást. Valószínűleg lesz devizahiteles csomag, és "örökre" 180 forintra rögzítik a svájci frankos hitelek törlesztését egyfajta végtelenített árfolyamgátban, a kérdés csak az, hogy a veszteség mekkora részét állják a bankok és az állam. A szakértő szerint szintén valószínűnek tűnik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelprogramjának kiterjesztése, az alacsony, negatív reálkamatszint fenntartása, a gyenge forint politikája (termeljünk és exportáljunk).
A kereskedelemben és pénzügyekben működő cégek profitabilitása így Zsiday szerint nyomott marad, és mivel úgy véli, érdemi javulást a hazai versenyképességben nem sikerült elérni, más szektorok sem tudnak a gazdasági növekedéshez komolyan hozzájárulni. Zsiday kiemelte, hogy elmaradott infrastruktúránk mellett pedig marad az alacsony növekedés: 2 százalék a következő évek átlagában. Ez a befektetési szakértő szerint pont arra elég, hogy az államadósság ne növekedjen, de semmi másra. Európához közeledésről, komoly kiugrásról szó sincs.
A hazai állampapírokat birtoklók Zsiday véleménye szerint középtávon biztonságban vannak, csődeseménytől nem kell tartani, de a gyenge növekedés ellensúlyozására egyre jobban előtérbe kerülhetnek a klasszikus álmegoldást kínáló eszközök, ezen belül is kiemelten az elinflálás és a deviza leértékelése. A befektetési szakértő szerint hét év recesszió után nem lesz valószínűleg újabb gazdasági zuhanás a közeljövőben, így a növekedést akár sikerként is el lehet majd adni. A részvény és reálgazdasági befektetőknek azonban sokkal nehezebb dolguk lesz: talán a még mindig nagyon alulértékelt ingatlanpiac kínálja a legjobb lehetőségeket, különösen az olcsó hitellel párosítva akár egészen jó sztorik is kisülhetnek belőle Zsiday véleménye szerint, ezen kívül az exportőrök teljesítményében lehet még bízni. Nagy meglepetést, változást a fentiekhez képest az hozhatna, ha a jelenlegi pártszövetségnek nem lenne többsége – tette hozzá a befektetési szakértő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.