A zöld béka feneke alatt vagyunk megújulóban
Március közepén a megújuló energiaforrások felhasználásának arányairól tett közzé statisztikát az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Az uniós tagállamok közül Magyarország, bár közelít 2020-ra kitűzött céljaihoz, az alacsonyabb mutatókat produkálók közé tartozik.
Nemrég tette közzé az Európai Unió (EU) statisztikai hivatala az egyes tagállamok megújuló energiafelhasznalására vonatkozó statisztikáit. 2012-ben az EU egész energiafelhasználásának 14,1 százalékát fedezték megújulókból, a 2020-as cél a 20 százalék elérése közösségi szinten.
Nem meglepő módon az északi országok – Svédország, Finnország, Dánia – állnak nagyon jól a megújulók tekintetében, Málta, az Egyesült Királyság, Hollandia és Luxemburg a lista végén kullog. A volt szocialista országok közül Bulgária és Észtország már el is érte 2020-ra kitűzött céljait. A kelet-közép-európai tagállamok zömében 13-15 százalék körüli célokat vállaltak.
Az látszik, hogy a régió országai haladnak a kijelölt célok irányába, ám az szembetűnő, hogy a keleti blokk tagállamai közül vannak olyanok (Lettország, Észtország például), amelyek nem ennyire alacsony célokat tűztek ki, és amelynek elérése ráadásul reális cél lehet számukra a mostani adatok alapján. A 2020-ra vállalt célok tekintetében Magyarország vállalta egyik legalacsonyabb arányt.
Németh Lászlóné egy április 1-jei rendezvények mindeközben közölte, hogy "Magyarország 2010 óta minden évben időarányosan teljesítette a teljes megújuló energia részarányára vonatkozó céljait, és már 2012 végére elérte a 2016-ra kitűzött mértéket."
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.