Elhalasztatnák a gázellátás kiszervezését a horvátországi külföldi befektetők
A horvátországi külföldi befektetők elhalasztatnák a horvát kormánnyal azt a döntést, mely szerint az INA helyett a Horvát Villamos Művek lesz a lakossági földgáz-szolgáltatók fő ellátója. Szerintük a döntéssel a horvát kormány kizárólagos állami tulajdonban lévő vállalatoknak kedveznek, a privát cégek pedig hátrányt szenvednek.
A Horvátországban jelenlévő külföldi befektetők szervezete fölszólította pénteken a horvát kormányt, hogy egyelőre ne hajtsák végre azt a kormányzati döntést, amelynek értelmében az INA olajipari társaság helyett a Horvát Villamos Művek (HEP) lesz a lakossági földgáz-szolgáltatók fő ellátója.
"A döntéssel a horvát kormány kizárólagos állami tulajdonban lévő vállalatoknak kedvez, és ezzel hátrányt szenvednek a privát cégek, amelyek közül soknak külföldi befektető a tulajdonosa" - áll a Külföldi befektetők tanácsának (FIC) közleményében. A testület hozzátette, nem hiszi, hogy ez lenne Horvátország érdeke hosszú távon.
A kormánydöntés jelentősen érinti a piaci versenyt; csökkenti a hatékonyságot, és korlátozza a fogyasztói jogokat. Az ilyen döntések rontják a befektetői környezetet Horvátországban, emiatt a külföldi vállalatok elgondolkodhatnak azon, hogy alternatív célországot keresnek a befektetéseiknek - fűzte hozzá a FIC.
A szervezet szerint "nehezen érthető", hogy a horvát kormány miért gondolja úgy, hogy HEP hatékonyabban tudná garantálni a biztonságos gázellátást, mint a területen többéves tapasztalattal rendelkező INA.
A horvát kormány február végén döntött úgy, hogy kiszervezik a gázellátást az INA leányvállalatától, és ezt a feladatot április 1-től három éven át a HEP fogja végezni. Az INA - amelyben a Mol magyar olajipari társaságnak 49 százalékos részesedése van - közölte: a változtatás évi 250-350 millió kunával (9-11 milliárd forint) csökkenti a vállalat eredményét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.