Gazdaság hvg.hu 2014. március. 19. 09:27

Hazamennek a fukusimaiak

Nem áprilisi tréfa: április 1-jén összesen 358-an visszatérhetnek a három éve nukleáris katasztrófa helyszínévé változott Fukusimába. A japán hatóságok szerint már élhető a város, és elég, ha biztosítják a sugárvédelmi szolgálatot.

A 2011. márciusában bekövetkezett fukusimai atomerőművi baleset után mintegy 160 ezer városlakót telepítettek ki a területről, közülük két hát múlva 358-an azonban visszaköltözhetnek a város keleti felében lévő otthonukba.

A NucNetet szemléző energiainfo.hu azt írta a hírrel kapcsolatban, hogy ezek az emberek a most a tartós visszaköltözésre kapták meg az engedélyt, igaz, sokan közülük 2012 áprilisa óta korlátozottan, időnként engedélyt kaptak arra, hogy kisebb javításokra visszatérjenek korábbi lakóhelyükre.

AFP / The Yomiuri Shimbun / Tomonori Iwanami

Akaba Kazuyoshi ipari miniszter úgy fogalmazott egy lakossági fórumon, hogy a kormánynak nincs joga hátráltatni, hogy az emberek újjáépíthessék életüket. Az ún. dekontaminációs munkálatok (vagyis a sugárfertőzött területek eltávolítása, "fertőtlenítése") mára a miniszter elmondása szerint 20 mSv/év érték alá csökkentették a visszatelepülőket érő többletdózist, ami már a tartós ottélésre is megfelelő, de befejezték az infrastruktúra helyreállítását is.

A lakosok egy része szeretne mindenképp visszaköltözni, de vannak, akik az új környezetükben kívánják folytatni életüket. A nukleáris hatóság (NRA) ezért azt javasolja a kormányzatnak, hogy támogassa a visszatérőket az újrakezdésben, de biztosítsa a folyamatos dózisellenőrzést is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?