Nem áprilisi tréfa: április 1-jén összesen 358-an visszatérhetnek a három éve nukleáris katasztrófa helyszínévé változott Fukusimába. A japán hatóságok szerint már élhető a város, és elég, ha biztosítják a sugárvédelmi szolgálatot.
A 2011. márciusában bekövetkezett fukusimai atomerőművi baleset után mintegy 160 ezer városlakót telepítettek ki a területről, közülük két hát múlva 358-an azonban visszaköltözhetnek a város keleti felében lévő otthonukba.
A NucNetet szemléző energiainfo.hu azt írta a hírrel kapcsolatban, hogy ezek az emberek a most a tartós visszaköltözésre kapták meg az engedélyt, igaz, sokan közülük 2012 áprilisa óta korlátozottan, időnként engedélyt kaptak arra, hogy kisebb javításokra visszatérjenek korábbi lakóhelyükre.
Akaba Kazuyoshi ipari miniszter úgy fogalmazott egy lakossági fórumon, hogy a kormánynak nincs joga hátráltatni, hogy az emberek újjáépíthessék életüket. Az ún. dekontaminációs munkálatok (vagyis a sugárfertőzött területek eltávolítása, "fertőtlenítése") mára a miniszter elmondása szerint 20 mSv/év érték alá csökkentették a visszatelepülőket érő többletdózist, ami már a tartós ottélésre is megfelelő, de befejezték az infrastruktúra helyreállítását is.
A lakosok egy része szeretne mindenképp visszaköltözni, de vannak, akik az új környezetükben kívánják folytatni életüket. A nukleáris hatóság (NRA) ezért azt javasolja a kormányzatnak, hogy támogassa a visszatérőket az újrakezdésben, de biztosítsa a folyamatos dózisellenőrzést is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.