Kampec lehet az ajkai távfűtésnek
Akár 50 százalékkal is csökkenthető lenne a távfűtés alapdíja – ez hangzott el múlt héten nyilvános kormányzati közlésekben. A lépés katasztrofális hatásokkal járna azokon a településeken, ahol az átlagosnál jóval magasabb az alapdíj, így gyakorlatilag ellehetetlenülne a távfűtés Ajkán vagy Nagyatádon.
A többinél még kellemetlenebbül érinthet néhány települést, ha valóban 50 százalékos alapdíjmérsékléssel folytatódik majd a rezsicsökkentés a távfűtésben – írja az Energiafocus. Az alapdíj mértéke ugyanis távhőszolgáltatónként eltérő, mintegy 80 különböző tarifa létezik az országban. Az alapdíj aránya ráadásul a teljes fogyasztói áron belül ráadásul társasházanként is eltérő, a fogyasztás alapon számolt hődíj ugyanis 70 százaléktól 50 százalékig terjed az esetek döntő többségében.
Az alapdíj csökkentése elsősorban azokat a településeket hozná rendkívül nehéz helyzetbe, ahol az átlagosnál nagyobb arányt képvisel az alapdíj a teljes bevételből. A Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége honlapján található ábra szerint ebből a szempontból a legrosszabb helyzetben Nagyatád van. Itt az átlagos lakásra jutó éves távfűtési költség körülbelül 180 ezer forint, ami gyakorlatilag megegyezik a magyarországi átlagos távhődíjjal. Ugyanakkor ennek mintegy felét, közel 90 ezer forintot az alapdíj teszi ki, ami a legmagasabb hazánkban, jóval felülmúlja az 50 ezer forintos átlagos éves alapdíj-értéket. Nagyatádhoz hasonlóan rossz helyzetben van Ajka is, ahol az alapdíj éves bontásban körülbelül 75 ezer forintot tesz ki egy átlagos távfűtéses lakás esetében. Igaz, itt az éves költség is csak 160 ezer forint körül alakul – írja a portál.
Habár nem kizárt, hogy a magas alapdíjjal rendelkező távhőszolgáltatók esetében van még tartalék az árakban, ám vélhetően ennek kiaknázásához beruházásokra, korszerűsítésre lenne szükség a hálózaton, ami nyilván nem hozna azonnal eredményt. Ezen kívül nem szabad elfelejteni, hogy a távhőszektor ma is évi több mint 50 milliárd forint kompenzációra szorul, hogy a cégek veszteséges működése mellett fenntartható legyen az ellátás – írja a portál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.