Az egekbe szökhetnek az élelmiszerárak
A Közel-Keleten 1970 óta nem esett ilyen kevés eső. A régió termelésének visszaesése az egész világon kihathat az élelmiszerárakra.
Az élelmiszerárak világpiaci emelkedését okozhatja a közel-keleti szárazság – írta a Reuters hírügynökség egy még nem publikált szakértői tanulmányra hivatkozva.
Az ENSZ és annak több szakosított szervezete (köztük az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet – FAO) által készített tanulmány szerint az általános csapadék indexből (SPI) kiderül, hogy 1970 óta nem volt ilyen kevés eső a régióban.
Vízügyi és mezőgazdasági szervezetek arra készülnek, hogy szárazság sújtotta térséggé nyilvánítsák a tágabb értelemben vett Közel-Keletet egészen Marokkótól Jemen déli részéig.
Jordániában 60 éve nem volt ilyen kevés csapadék, az ország duzzasztógátjainál a vízszint a maximálisnak csak a 42 százalékát éri el az előző évi 80 százalék helyett.
Irak és Szíria szintén nehéz helyzetben van, az országokon belüli harcok akadályozzák a normális mezőgazdasági termelést, és a szárazság kezdete előtt se tudtak felhalmozni tartalék vízkészleteket.
Ebben a két országban a háztartásoknak több mint 30 százaléka kötődik valamilyen szinten a mezőgazdasághoz. Szíriában 2011 előtt 3,5 millió tonna volt az éves gabonatermés, 2014-re 1 millió tonnára esett.
A közeljövőben megjelenő tanulmány szerint a Közel-Keleten évek óta a mostani volt a legszárazabb tél, és a régió termelésének visszaesése az egész világon kihathat az élelmiszerárakra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.