Eltűnt Hernádi Zsolt fényképe az Interpol internetes körözési listájáról. A Mol elnök-vezérigazgatóját vesztegetéssel vádolták meg Zágrábban, de a horvátok állítják, nem ők mentek bele a körözés törlésébe.
Nincs rajta az Interpol körözési listáján Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója – legalábbis nem található a nemzetközi elfogatóparancsokat is közzé tevő internetes honlapon. A hely megvan, de az olajipari menedzser fényképe és adatai helyett egy csak adatok nélküli űrlapcsonk töltődik be.
Mint ismeretes, Hernádi Zsolt ellen azt követően adták ki a körözést, hogy a cégvezető tavaly szeptember 25-ig nem jelent meg Zágrábban a gyanúsítotti kihallgatásán. A magyar cégvezetőt azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt horvát kormányfőnek azért, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a horvát olajipari cég, az INA irányításában.
Miután Hernádi nem jelent meg a kihallgatásán, a zágrábi megyei bíróság ügyészségi kezdeményezésre elrendelte előzetes letartóztatását. Az elnök-vezérigazgató ezt követően került fel az Interpol körözési listájára, sőt, mivel Horvátország júliustól EU-tagországgá vált, a zágrábi hatóságok európai elfogatóparancsot is kiadtak ellene.
Ennek nyomán az Interpol fényképes körözést adott ki Hernádi ellen – a fehérgalléros bűncselekménnyel gyanúsítottakról ezt egyébként csak a szakhatóságokkal szokta megosztani a nyomozószervezet –, de ezen kívül más nem történt. Az ügyről maga Hernádi Zsolt is beszámolt, ebből tudjuk, hogy éppen Esztergomban kávézott, amikor kiadták ellene a körözést.
A vesztegetési ügyben korábban a magyar Központi Nyomozó Főügyészség már folytatott egy eljárást, amit bűncselekmény hiányában megszüntettek. Erre hivatkozva utasították el a horvát kérést is, melyben Zágráb kérte Hernádi kiadatását.
A nemzetközi körözés ügyében hónapok óta csend van. Arról is csak találgatások voltak, hogy az olajipari cég első embere azóta nem hagyhatta el az országot (mivel az elfogatóparancs értelmében sehol az unióban nem kerülhette volna el a letartóztatást).
Az azonban, hogy Hernádi eltűnt az Interpol listájáról, nem éppen előzmények nélküli fejleménynek tekinthető. Decemberben ugyanis a Sanader-perben a vád koronatanújául szegődött Robert Jezic szavahihetősége megingott. A vesztegetéssel kapcsolatban korábban Jezic azt vallotta, hogy ötmillió eurót – amit szerinte a Mol elnök-vezérigazgatója adott kenőpénzként Ivo Sanader volt horvát miniszterelnöknek az INA irányítási jogaiért cserébe – Sanader kérésére külföldi cégének számláján rejtette el. De tavaly már nem volt hajlandó átvenni az ítéletről (és a pénz befizetésről) szóló végzést sem. Az üzletember arra hivatkozva, hogy egy zürichi kórházban ápolják, és orvosai elmondása szerint hosszabb ideig nem lehet majd vele kapcsolatba lépni, azt sem tudja elmondani, hogy miért késlekedik az ötmillió euró befizetésével.
A Mol végig határozottan cáfolta a gyanúsítást.
A mostani változásnak azonban közel lehet ahhoz, hogy tavaly év vége óta szinte folyamatos egyeztetések zajlanak az INA és a Mol, illetve a horvát és a magyar illetékesek között a két vállalat közötti konfliktus feloldásáról. Mint azt január közepén a hvg.hu is megírta, zárt ajtók mögötti tárgyalásokat folytatnak a felek a horvát olajipari vállalat jövőjéről. (A Mol azt hivatalosan cáfolta, hogy e tárgyalásokon a Hernádi-ügy akár csak szóba került volna.)
Az interpolos hírrel kapcsolatban természetesen megkerestük a Molt is. A magyar olajcégnél azt közölték, hogy értesültek a dologról, de nem kívánják azt kommentálni.
Az ügyet jól ismerő forrás azt mondta lapunknak, hogy az Interpol honlapjáról két hete törölték Hernádi Zsoltot azt követően, hogy "felfüggesztették az eljárást".
A vonatkozó jog szerint a körözést vissza kell vonni, mihelyt elrendelésének oka megszűnt. Ez azt jelenti, hogy a körözési listáról három esetben lehet lekerülni: ha az illető meghalt, ha elkapták, illetve ha a nemzetközi elfogató parancsot kiadó szerv visszavonja azt. Tekintve, hogy az első két lehetőség nem áll fenn, az utóbbi történhetett.
Arról, hogy mi állhat a körözés visszavonása mögött, még csak spekulációkat is nagyon bizonytalanul lehet megfogalmazni. Azt például már december közepén megírták a horvát lapok, hogy a Gazprom vezetője, Alekszej Miller legutóbb Budapesten érdeklődhetett Orbán Viktornál a Mol tulajdonában lévő INA-részesedés iránt, de erről több azóta sem került nyilvánosságra. Jelenleg az a hivatalos álláspont, hogy a Mol nem akar megválni az INA-pakettjétől, hisz "érdekelt a mielőbbi megegyezésben a horvát kormánnyal". Ezt Áldott Zoltán, az INA igazgatóságának elnöke mondta egy vasárnap, a Jutarnji listben megjelent interjúban.
Az Interpol hétfő este a hvg.hu-val közölte: az ügyirataikat ellenörző bizottság vizsgálja az ügyet, addig blokkolták az információkat a honlapon. Ennek részleteit itt olvashatják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.