Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója már nem szerepel az Interpol nemzetközi bűnüldöző szervezet honlapján, ahová korábban Horvátország "feljelentése" után került – tudta meg hétfőn a hvg.hu. Az Interpol lapunkkal közölte: az ügyeiket ellenőrző független bizottság vizsgálja az ügyet, addig függesztették fel a körözést.
Hernádi Zsolt ellen azt követően adták ki a körözést a horvát hatóságok, hogy a cégvezető tavaly szeptember 25-ig nem jelent meg Zágrábban a gyanúsítotti kihallgatásán. A Mol elnök-vezérigazgatóját azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt horvát kormányfőnek azért, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a horvát olajipari cég, az INA irányításában.
A zágrábi megyei bíróság ügyészségi kezdeményezésre elrendelt előzetes letartóztatás hatására került Hernádi Zsolt az Interpol körözési listájára, sőt – mivel Horvátország júliustól EU-tagországgá vált – a zágrábi hatóságok európai elfogatóparancsot is kiadtak ellene. A vesztegetési ügyben korábban a magyar Központi Nyomozó Főügyészség már folytatott egy eljárást, amit bűncselekmény hiányában megszüntettek. Erre hivatkozva utasították el a horvát kérést is, melyben Zágráb kérte Hernádi kiadatását.
Azt követően, hogy Hernádi Zsolt eltűnt az Interpol internetes oldaláról, a hvg.hu megkereste a szervezetet. Kérdésünkre az a válasz érkezett, hogy jelenleg Hernádi Zsolt esete felülvizsgálat alatt van, amit egy független bizottság végez. Az Interpol ügyiratait elenőrző független testületnek (a Commission for the Control of Interpol’s Files – a továbbiakban: CCF) vizsgálata idejére joga van blokkolni az ügyre vonatkozó információkat az adatbáziban. Az Interpol további információkat majd csak az ügy vizsálata után adhat ki.
A hvg.hu-nak küldött válaszlevél azonban világosan fogalmaz: a vizsgálat befejezése után döntenek a blokkolás feloldásáról, az adatok törléséről, esetleg azok módosításáról.
Mindez azt jelenti, hogy az Interpol nem horvátok miatt vette le honlapjáról a magyar üzletember fotóját és adatait. Ezt erősíti az a hír is, miszerint a zágrábi megyei bíróság és a horvát belügyminisztérium nem tudja, miért nincs Hernádi Zsolt az Interpol körözési listáján. A távirati iroda eszéki tudósítója azt jelentette, hogy a bíróság és a belügyminisztérium szóvivője is azt közölte: nem tettek lépéseket annak érdekében, hogy a Mol elnök-vezérigazgatója lekerüljön a listáról. A horvát államügyészség szintén megerősítette: nincs közük az ügyhöz. (Mindez egybevág a Mol állításával, amely szerint nem a horvátokkal folytatott egyeztetéseken érték el a körözés törlését.)
A horvát belügyminisztérium az Interpol nemzetközi központjához fordult információért.
Az MTI megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata hétfőn este azt közölte: az Interpol körözési rendszerében szereplő személy kétféle módon kerülhet le a listáról, vagy a körözést elrendelő ország törli arról, vagy az Interpol Főtitkárság dönt a körözés státuszáról. Az MTI-nek a konkrét esetet firtató kérdésére a rendőrség azt válaszolta, hogy arról az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény értelmében adatvédelmi okok miatt nem áll módjában tájékoztatást adni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.