2014. március. 03. 17:30 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 03. 17:26 Gazdaság

"A legrosszabbat sikerült elkerülnie az eurózónának"

"A legrosszabbat sikerült elkerülni. Elég erős volt az érintett szereplők politikai akarata ahhoz, hogy sikerüljön megőrizni az euróövezet integritását, noha sokan alábecsülték ezt az akaratot" - mondta az EKB elnöke.

A legrosszabbat sikerült elkerülnie az eurózónának, és ma már biztosabb lábakon áll az övezet, mint öt éve, a jelenlegi összetételű Európai Parlament (EP) megválasztásakor - mondta Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke hétfőn Brüsszelben, az EP gazdasági és monetáris bizottsága előtt. A testület most ülésezett utoljára a jelenlegi összetételben; a parlamenti képviselők ötéves mandátuma hamarosan lejár, és május végén EP-választásokat tartanak.

"A legrosszabbat sikerült elkerülni. Elég erős volt az érintett szereplők politikai akarata ahhoz, hogy sikerüljön megőrizni az euróövezet integritását, noha sokan alábecsülték ezt az akaratot" - mondta az EKB elnöke. "Ellentétben azzal a sötét képpel, amelyet egyesek megpróbálnak festeni az eurózónáról, az övezet biztosabb lábakon áll, mint a jelenlegi összetételű EP mandátumának kezdetekor (2009 júniusában)" - mondta Mario Draghi. "Egyértelműen a helyes irányba tartunk, a pohár legalább félig tele van" - tette hozzá.

Az elnök szerint ez nagyrészt az egyes tagállamoknak köszönhető, a nemzetgazdasági szinten végrehajtott korrekcióknak, amelyek eredményeként "csökkennek az egyensúlytalanságok, és leteszik a nagyobb versenyképesség és az erőteljesebb növekedés alapjait".

Az egyes nemzetgazdaságok mellett az euróövezet egésze is rugalmasabb lett - jelentette ki az EKB elnöke. Kiemelte egyrészt a költségvetési és gazdaságpolitikai konvergenciát erősítő intézkedéseket - egyebek között az úgynevezett hatos csomagot és a fiskális paktumot -, másrészt a pénzügyi szabályozás javítását és az "igazi" bankunió felé tett, "fokozatos" lépéseket, harmadrészt pedig azt, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmussal (ESM) megteremtették az európai "mentőalapot", egy állandó eszközt a bajba jutott tagállamok finanszírozására.

Mario Draghi ugyanakkor figyelmeztetett: még korai lenne kijelenteni, hogy a "küldetést teljesítettük". Az emberek továbbra is megszenvedik "az évek alatt felgyülemlett egyensúlytalanságok után elkerülhetetlen kiigazító folyamatot", a munkanélküliség "még mindig elfogadhatatlanul magas".

Az EKB elnöke alig burkoltan emlékeztette a tagállamokat: az Európai Unió állam- és kormányfői 2012 júniusában vállalták a teljes bankunió létrehozását. Ennek részeként még a jelenlegi EP mandátumának a lejártáig meg kell állapodni a bankunió második pilléréről, az egységes bankszanálási mechanizmusról.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?