Gazdaság Szabó M. István - Máriás Leonárd 2014. február. 19. 11:38

Közétkeztető és fürdőépítő is beszáll a felszámolóbizniszbe

Az új felszámolói licencekért kiírt pályázat egyik vesztes cége megpróbálta megnézni, miért nem nyert, de nem kaphatja meg saját pályázatának részletes értékelését. Pedig jó lenne tudni, hogyan zajlott az elbírálás, mert az új névjegyzékben a hvg.hu újabb visszásságokat talált. Ügyvédi irodában összeérő új felszámolótársaságok, többszörösen nyertes érdekeltségi körök és egykori fideszes kapcsolatokkal rendelkező közétkeztető is szerepel a listán.

Kísértetiesen emlékeztet a trafikügyre a felszámolócégek új névjegyzéke, a jelek szerint ugyanis az illetékes hivatal nem akarja felfedni, milyen értékelések alapján választotta ki azt a 130 céget, amelyek február 15-étől a következő hét évben felszámolást végezhetnek Magyarországon. Pedig az egész eljárás tele volt kérdőjelekkel: a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal (KIH) az első, 2012 végén zárult felszámolói pályázatot az eredményhirdetés előtt érvénytelennek nyilvánította, majd tavaly december közepére meglett a második pályáztatás eredménye, de két hónapot kellett várni, hogy közzétegyék, kik lesznek az évi 4-5 milliárd forintos piac szereplői 2021-ig.

A nyertes cégek egy részével kapcsolatban hamar előkerült több furcsaság, vannak köztük trafiknyertesek, vesztegetésért elfogott felszámoló is. A hvg.hu újabb vizsgálatai alapján a sor folytatható: két nyertes cég e-mail címe például egy ügyvédi irodában fut össze, az új névjegyzékben több céggel is nyertes érdekeltségi körök azonosíthatók, és még egy korábban fideszes kapcsolatokkal rendelkező nagy közétkeztetőbe is belebotlottunk.

Nem tekinthető meg az értékelés

Az egyik vesztes cégtől, amely új szereplőként szeretett volna belevágni a felszámolóüzletbe, megtudtuk, hogy megtámadták az eredményről szóló, decemberben kézhez kapott határozatot. A KIH-től előbb kérték, hogy megnézhessék a saját pályázatuk elbírálásának részleteit, majd mivel válasz nem érkezett, keresetet nyújtottak be a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz. A keresetben új eljárást és az eredményük visszavonását kérték. [A KIH határozatával szemben fellebbezésnek helye ugyan nincs, de jogorvoslatnak van – ez esetben a közigazgatási bíróságon – a szerk.]

Nyert? Vesztett?

Hiába pályázott, és visszásságokat tapasztalt a pályáztatás során? Tud olyan történetről, amire eddig nem derült fény a felszámolói névjegyzékkel kapcsolatban? Vagy éppen egy új céggel, új piaci szereplőként nyert? Írja meg történetét vagy adja meg elérhetőségét az onlinegazdasag@hvg.hu címre. A tárgy rovatba írja be "felszámoló"!

A cég szerint a pályázók közti sorrendet a szubjektív értékelésre teret adó kritériumok alapján határozták meg, és a KIH értesítőjéből nem ismerhető meg, hogy bizonyos kritériumokra hány pontot lehetett kapni, ami megalapozatlanná teszi a ranghelybesorolást. A pályázatok pontozása két szempontcsoport szerint történt. A formai-tartalmi szempontokra legfeljebb 80, az úgynevezett szakmai kritériumokra pedig legfeljebb 90 pontot kaphattak. Előbbi objektív, beazonosítható részpontokból állt össze 15 kritérium alapján, utóbbi viszont inkább a szubjektív megítélésnek adott teret, és bár 33 kitételből állt, azok a konkrét részpontok helyett csak előnyként, illetve hátrányként minősítették azok teljesülését. (A hvg.hu birtokába jutott, pontszámokat is tartalmazó névjegyzék alapján, az eredményeket lényegében az utóbbi szubjektív szempontok döntötték el, a 344 jelentkezőből ugyanis alig volt olyan, amely nem ért el maximális vagy ehhez közeli pontszámot a formai-tartalmi kategóriában.)

A KIH válasza végül február 14-én érkezett meg – a hvg.hu-nak nyilatkozó cég visszaküldött pályázatával együtt. A kétoldalas végzés választ adott az iratbetekintési kérelmükre. Illetve mégsem, mert a benne szereplő „részben helyt ad” megfogalmazás azt jelenti, hogy a 144 pontos pályázók közt tartott közjegyzői sorsolásról készült jegyzőkönyvbe a betekintést engedélyezte. Pedig ezt a cég nem is kérte. (Mint korábban beszámoltunk róla: az új, 130-as felszámolói lista utolsó hat helyére sorsolással lehetett felkerülni, mivel 144 pontos cégből összesen 30 volt.) A KIH végzése a szakmai értékelőlap és az értékelő bizottság javaslatát tartalmazó jegyzőkönyv megtekintését viszont elutasította. Az indoklás: azok a döntés előkészítés részét képezik, így nem kiadhatók, megtekinthetők.

A végzést megmutattuk egy, a felszámolói pályázatban nem érintett, de közigazgatási ügyekben járatos ügyvédnek, aki azt mondta, hogy "a hivatal ellőtt a panaszos mellett egy ágyúgolyóval", mivel éppen ez esetben nem lehet ilyesmire hivatkozni. A jogász úgy látja, hogy mivel a pályázó nem közérdekű adatot kért, hanem közigazgatási eljárás ügyfeleként a saját adatait, ahhoz a közigazgatási eljárásról szóló törvény alapján joga van. "Éppen a pályázat eredményéről kiértesítő határozat bizonyítja, hogy ő egy ügyfél ebben a folyamatban, és így törvény adta joga van az irataiba betekinteni" – magyarázta az ügyvéd.

Kapcsolódó nyertesek

A pályázatok elbírálásának részletei azért is érdeklik most nagyon az elutasított cégeket, mert az eddig felfedezettek mellett további olyan társaságok is előbukkannak a nyertesek listáján, amelyekkel kapcsolatban felvetődik a kérdés, milyen garanciák alapján bízta rájuk a kormány a felszámolás felelősségteljes feladatát.

MTI / Füzesi Ferenc

Az egyik legérdekesebb nyertes cég a Gemini Censor Kft., amely a 130-as névjegyzék 114. helyéig jutott. A vállalkozás egy 2011-ben alapított fodrászcég, a Haj-Party Kft. jogutódja, fő tevékenysége jelenleg is a fodrászat és szépségápolás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatbázisa szerint. A céget az Opten cégnyilvántartása szerint öt nappal a pályázat beadásának 2013. június 15-i határideje előtt vették meg az előző tulajdonostól, és akkor kapta jelenlegi nevét. A társaság alaptőkéje mindössze 500 ezer forint. Az online cégkivonat szerint a Gemininek a heves megyei Vécs a székhelye, de a bankszámlaszámukat a szolnoki Raiffeisennél jegyezték be (Szolnokon található a cég egyik telephelye).

A cég új tulajdonosa egy vécsi, egy szolnoki és egy budapesti magánszemély lett, utóbbi tulajdonrésze több mint 50 százalékos. Emellett a közös tulajdonú üzletrész tulajdonosai közé bekerült egy budapesti ügyvéd, Pazár Sándor is. A Gemini Censornak nincs nyilvánosan fellelhető telefonszáma, a megadott e-mail címük pedig a budapesti Hirka és Pazár ügyvédi irodába vezet. Az iroda honlapját élesítették ugyan, de azon csak a honlap váza tekinthető meg, tartalom nem.

Az e-mail címhez tartozó hpandpartners.hu domainnevet 2009 decemberében jegyezték be. A hozzá tartozó telefonszámot felhívva egy meghökkent fiatalembert találtunk, aki azt mondta, „ismerőseim ismerőse” típusú kapcsolat köti csak az ügyvédi irodához, a Gemini Censorról semmit nem tud. Azt már Hirka Zoltán ügyvéd tette hozzá (miután őt is megkerestük), hogy az illető informatikus, és rendszergazdaként, webes üzemeltetőként állt kapcsolatban velük. Az ügyvéd a fent vázolt helyzetre azt a megoldókulcsot adta, hogy az irodájuk kapcsolatban áll a Gemini Censor tulajdonosaival, de nem tagjai a cégnek (pedig az ügyvédi iroda másik képviselője, Pazár Sándor a társaság tulajdonosai között szerepel), és nem állnak jelenleg munkakapcsolatban a vállalkozással, de bíznak egy jogi megbízási szerződésben. Ez az állítás viszont éppen azt nem magyarázza, hogy a vécsi cégnek küldött e-mailek miért Hirkáéknál landolnak.

Ami pedig a fodrász főtevékenységet illeti, Hirka Zoltán azt állította, hogy rég elkészült erről a taggyűlési határozat, és azt elektronikusan meg is küldték a cégnyilvántartásnak. A főtevékenység változását azonban az adóhatóságnál kell bejelenteni 2012 vége óta (amit elmondása szerint szintén megtettek), de a kettő még nem került összhangba, ezért nem változott tavaly július óta a nyilvános cégadatbázisban.

Az új felszámolói névjegyzékben egy másik nyertes is található, amelynek elérhetősége a Hirka és Pazár ügyvédi iroda e-mail címe. Ez a Donaul-Capital Kft., melynek tulajdonosai között Hirka Zoltán szerepel tavaly június 10. óta (ugyanezzel a dátummal szállt be a Gemini Censorba ügyvédtársa, Pazár Sándor). A két cég között egyéb kapcsolódások is lehetnek, ugyanis mindkettőben tulajdonos a vécsi Galgóczy család egy-egy tagja, ugyanazzal a bejegyzett lakcímmel.

Egy régi csapat

A közzétett új felszámolói névjegyzék egyik nagy meglepetése az volt, hogy a 130 nyertes között 74 új szereplő neve szerepel. Emiatt első látásra úgy tűnt, több régi nagy felszámolócég kiszorult a piacról. Ez azonban nem minden esetben történt így, ugyanis előfordul, hogy egy-egy nyertes régi felszámolócégekkel mutat kapcsolatot. Az új felszámolói névjegyzéken a hvg.hu több ilyen csoportot azonosított, amelyeknél nem ritka az sem, hogy egyszerre több nyertes felszámolócégben érdekeltek. Így több esetben valószínűsíthető, hogy az új névjegyzéknek köszönhetően ugyanazok az összefüggő érdekeltségi körök több céggel lesznek jelen a felszámolói piacon.

A Kossuth Holding kapuja
Horváth Szabolcs

Az egyik érdekesebb csoport az, amely mögött a felszámolói névjegyzékből kiesett régi nagy felszámoló, a Kossuth Holding Zrt. képviselőibe botlottunk. Amikor az új névjegyzékbe bekerült Novum Zrt.-t próbáltuk elérni, a cégtől Csorba Gáborhoz, a Kossuth Holding vezérigazgatójához utaltak minket. Csorba Gábor 2005 óta a Kossuth Holding, és 2011 novembere óta a Novum Zrt. vezére, illetve egyik tulajdonosa. Utóbbiban a vezetést röviddel a felszámolói pályázat első, megsemmisített fordulója előtt vette át. A Novum Zrt.-t közösen vezeti Kissné Ágics Ilonával, aki egyszerre tulajdonos a cégben és egyúttal a Kossuth Holding egyik vezetője is.  

Csorba Gábor emellett egy új szereplőként megjelent cégnek, a Configuro Kft.-nek is vezetője. A Configuro Kft. a cégjegyzési adatok szerint úgy indult el pályázaton, hogy a második körös június 15-tel záruló beadási határidő előtt, 2013.június 7-én alakult, és a bejegyzési dátuma június 20. Az összefonódás egyébként a pályázati felhívás egy pontja szerint hátrányt jelentett a cégeknek, és azt részesítette előnyben, ha a pályázó cég tagja, tulajdonosa vagy vezető tisztségviselője nem rendelkezik más felszámoló szervezetben érdekeltséggel.

Botrányos ügyek

A Kossuth Holding Zrt. számos nagy felszámolást végzett, és éveken át azok között a társaságok között volt, amelyek a legtöbb felszámolást kapták a bíróságoktól (jóllehet azt, hogy melyik társaság legyen egy eljárásban a felszámoló, a bíróságok elvileg sorsolással döntik el). A cég neve több botránnyal kapcsolatban is megjelent a sajtóban. 2008-ban például egy felszámolóbiztosuk 5 millió forint kenőpénzt vett át, amiért három év letöltendőt kapott. A Kossuth Holdingnál a történtek ellenére sem rendült meg a bizalom a lebukott felszámolóbiztosban, sőt ezután kilenc újabb felszámolással bízták meg. Csorba Gábor vezérigazgató az „ártatlanság vélelmével” magyarázta, miért maradhatott Kovács a tettenérés után is, és csak a jogerős ítélet után mentették fel felszámolói tisztségeiből – írta az üggyel kapcsolatban a HVG hetilap.

 

A cég egy másik képviselőjével, Magyari Józseffel kapcsolatban is kiterjedt nyomozás folyt a kétezres évek első felében, és a nyomozás alátámasztotta, hogy olyan felszámolásokban volt érintett, amiket (a sorsolásos kiválasztásra rácáfolva) leosztottak egymás között a cégek. Magyari a felszámoló cégek közül formálisan a Kossuth Holding Rt. részvényese és felügyelőbizottsági tagja volt, részt vett azonban három másik felszámolócég, a Hunyadi Rt., a Duna Libra Rt. és a Novum Kft. irányításában is. A Duna Libra Zrt. egyébként szintén felkerült az új felszámolói névjegyzékre, vezérigazgatója és fő tulajdonosa ma is az a Kovács Zoltán, akit 2011-ben jogerősen két év próbára ítélt a bíróság hitelező jogtalan előnyben részesítése miatt.

Egybeeső érdekek

A Kossuth Holdingos képlethez hasonló kapcsolódások figyelhetők meg a felszámoló-névjegyzékre felkerült három további cég, a Creedy Kft., az Advoco Kft. és a Dual-Perfekt Kft. között is. Azzal a különbséggel, hogy az Advoco Kft. és a Dual-Perfekt Kft. már a korábbi felszámolói névjegyzéken is fenn volt, a Creedy Kft. új szereplő. Az Advoco Kft. egyik tulajdonosa és ügyvezetője Gáspár János, aki egyúttal ügyvezető a Dual-Perfekt Kft.-ben. Az Advoco egy másik tulajdonosa Sötét Gábor Károly, aki a másik nyertes, a Creedy Kft. ügyvezetője.

Hasonló a helyzet a régi felszámolói listán és az újon is szereplő Prudens Profit Controll Kft.-vel, melynek ügyvezetője az a Veress Ildikó, aki az új befutó Adó-Ötlet Kft.-nek is ügyvezetője és tulajdonosa. Ez is egy jó példája annak, hogy ugyanaz az érdekeltségi kör növelheti a potenciális részesedését a felszámolói piacon, az Adó-Ötlet Kft. ugyanis a Prudens Profit Controll Kft. egyik tulajdonosa 2006 óta.  

A Fideszhez köthető közétkeztetők is beszálltak

Beszállt a felszámolóüzletbe a közétkeztetésben erős piaci pozíciókkal és egykor fideszes kapcsolatokkal rendelkező S-Food Vagyonkezelő Kft. egyik tulajdonosa és vezetője, György Tamás is. A felszámolói névjegyzékbe két olyan cég is bekerült, amely az érdekeltségébe tartozik: ő az ügyvezetője és többségi tulajdonosa a Georg-Invest Holding Kft.-nek, és egyúttal részvényese a szintén nyertes Receiver Management Zrt.-nek.

Stiller Ákos

A György Tamás érdekeltségébe tartozó Hungast-csoport volt az, amelyik 2012-ben a megrendelő tartozásai miatt beszüntette a szállítást a Pest megyei közintézményekben (később Esztergomban is felfüggesztették a közétkeztetést a város tartozásai miatt). A HVG hetilap tavaly szeptemberi gyűjtése szerint a cégcsoport (a konfliktus ellenére) évek óta tarol az önkormányzati közétkeztetési pályázatokon, olykor annak ellenére is, hogy drágább ajánlatot adnak. Többek közt az S-Food főzi az ebédet Esztergomban, Siófokon, Pécsett, Zalaegerszegen, és a Képviselői Irodaházban is. A pécsi közétkeztetést úgy nyerték el, hogy 200 millió forinttal több pénzt kértek, mint versenytársuk.

György Tamás érdekelt volt korábban abban a túlnyomó többségében fideszes irányítású településeken fürdőket építő Aquaplus Kft.-ben, melynek jelenlegi vezetője és egyik tulajdonosa az unokatestvére, György Zoltán. Az Aquaplus alapította az Aqua Holding nevű céget, amelyben 2006-tól 2010-ig tulajdonos volt Bánki Erik, a Fidesz dél-dunántúli regionális igazgatója, jelenleg fideszes országgyűlési képviselő.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.