Gazdaság hvg.hu 2014. február. 11. 10:03

FT: a tűzzel játszik a magyar jegybank

A Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja szerint frusztráló lehet a kormánynak látni a magyar fizetőeszköz gyengülését, mivel a foglalkoztatottság nő, és valódi jelei vannak a gazdasági kilábalásnak. A blognak a Nomura térséggel foglalkozó elemzője elmondta, hogy a magyar jegybank "a tűzzel játszik" a kamatcsökkentéssel.

Frusztráló lehet a kormánynak látni a magyar fizetőeszköz gyengülését, mivel a foglalkoztatottság nő, és valódi jelei vannak a gazdasági kilábalásnak – írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics, kommentálva az utóbbi napok, hetek forintgyengülési hullámát.

A blog megjegyzi, hogy igaz, a kritikusok azt mondják, hogy azért alacsony az infláció, mivel leszabályozták az árakat, a foglalkoztatottsági statisztikákat pedig torzítják a közmunkaprogramok, illetve a külföldön dolgozó magyarokat is beleszámolják az adatokba.

Mindent egybevetve ugyanakkor az látszik, hogy a költségvetési hiányt kontroll alatt tartják, a növekvő export rekordmagas külkereskedelmi többletet eredményez, és ennek tükrében a legtöbben úgy vélik, 2 százalék körüli lehet a gazdasági növekedés idén.

Ám nem biztos, hogy minden szuperül alakul. Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője azt mondta korábban, hogy úgy tűnik, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a "tűzzel játszik", ugyanakkor hozzátetette, hogy a rekordalacsony infláció miatt folytathatja kamatcsökkentése politikáját, annak ellenére, hogy mi folyik a világban. A blognak most hozzátette, hogy a piac most az alapkamat "túlzott vágása" után ébredezik. A jegybank kamatcsökkentési hullámát továbbra is az alacsony infláció, illetve az EKB lazítása támogathatja, és annak kihangsúlyozása, hogy "Magyarország más" a többi feltörekvő piachoz képest. Montalto szerint a jegybank most a forint euróval szembeni "pénzügyi stabilitási harapási pontját" a 340-350-es kurzus környékén látja, ami messze van a múlt heti 314-es mélyponttól. Montalto szerint úgy tűnik, a jegybank szeretné kisebbíteni a gyenge árfolyam politikai következményeit a háztartások fogyasztásának tekintetében, mivel úgy látják, ez kevésbé érinti a havi törlesztőrészleteket, mint korábban (a hitelek egy jelentős részéből kizárták az árfolyammozgást).

A Nomura elemzője szerint így a jegybank nem látja szükségét a kamatemelésnek, illetve az egyéb beavatkozásnak sem normáli piaci körülmények között, mivel azzal a pánik üzenetét küldhetnék, és az látszódna, hogy Magyarország mégsem annyira más.

Montalto úgy véli, hogy a jegybank monetáris tanácsának tagjai a 2,5 százalékos jegybanki alapkamatot láthatják végső célként (mint Lengyelországban), és ha a forint nem szalad el 340-ig, akkor addig vágnak, amíg ezt a kamatszintet el nem érik.

A blog megjegyzi, hogy a nemzetgazdasági minisztériumban dolgozókat meglephette a forint hétfői gyengülése, és ha a monetáris tanács tagjai nem mutatnak "ideológiai buzgóságot" a kamatvágásra, akkor még több meglepetés jöhet a következő hetekben.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.