Tanúvallomást tett szombaton egy korrupciós ügyben I. János Károly spanyol király fiatalabbik lánya, Krisztina hercegnő. A hatóságok azt kutatják, hogy a hercegnő és férje cégpénzeket használták-e például fényűző partik rendezésére.
Krisztina hercegnő a királyi család első olyan tagja, aki ellen bírósági eljárás indult, mióta 1975-ben visszaállították Spanyolországban a monarchiát. Palma de Mallorcán, a Baleár-szigetek fővárosában, a bíróság épülete előtt több száz tiltakozó várta a király lányát. A tüntetők "Le a spanyol koronával!" feliratokat emeltek a magasba, dudáltak és füttyögettek, miközben Krisztina hercegnő mosolyogva a bejárathoz sétált.
José Castro bíró a szombati, zárt ajtók mögött zajló meghallgatásra a hercegnő férjével, Inaki Urdangarinnal közösen tulajdonolt Aizoon nevű fantomvállalat bevételeivel kapcsolatos csalási és pénzmosási ügy gyanúsítottjaként idézte be az öröklési sorban a hetedik helyen álló Krisztinát.
Ügyvédje elmondása szerint a király lánya a meghallgatáson megerősítette, hogy bízik a férjében, és a kényesebb kérdéseknél többnyire kitért a válaszadás elől. Urdangarint a hatóságok 2011 óta azzal vádolják, hogy egy üzlettársával együtt mintegy 5 millió eurónyi közpénzt sikkasztott el a Nóos közhasznú társaság elnökeként 2004 és 2006 között.
A társaságot azért alapították, hogy annak pénzeszközeit más vállalatokhoz, például az Aizoon céghez irányíthassák át.
A bíróság azt is vizsgálja, hogy a pár adóbevallásában fel nem tüntetett tételek elérik-e az évi 120 ezer eurós összeget, ennek beigazolódása esetén a gyanúsítottakat ugyanis akár börtönnel is sújthatják.
A 48 éves hercegnőt korábban tisztázták a gyanú alól a Nóos közhasznú társasággal kapcsolatos ügyben. A nyomozást augusztusban terjesztették ki ismét Krisztina ellen az Aizoon céget érintő eljárás folyamán.
A spanyol királyi család körüli botrányok megtépázták I. János Károly tekintélyét és népszerűségét a dél-európai országban, ahol a gazdasági válság és a mintegy 26 százalékos munkanélküliség miatt általánossá vált a jómódúakkal szembeni ellenérzés. Egy múlt hónapban közzétett felmérés szerint a spanyolok 62 százaléka azt szeretné, ha a király lemondana a trónról, és a megkérdezettek alig fele támogatja a monarchia intézményét. Ugyanakkor a válaszadók többsége, 66 százaléka jó véleménnyel van a trónörökös Fülöp hercegről, és bízik abban, hogy ő majd képes lesz helyreállítani a spanyol korona fényét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.