Gazdaság hvg.hu 2014. január. 23. 15:30

Mindenki máskor tüntet a paksi paktum ellen

Civilek nyílt levélben szólítják fel a képviselőket, hogy mondjanak nemet a paksi bővítésre. Február elsején tüntetést is szerveznek a megállapodás ellen. Korábban az Együtt-PM is bejelentette, tüntetnek február 2-án a Paksi Atomerőmű bővítéséről szóló népszavazás kikényszerítése érdekében, az LMP pedig szintén február elsején tüntet a megállapodás ellen.

Civil szervezetek nyílt levelet intéztek a magyar országgyűlés képviselőihez, melyben felszólítják az Országgyűlés tagjait, hogy mondjanak nemet Paks 2-re.

Az aláírók: Ámon Ada, igazgató (Energiaklub Szakpolitikai Intézet Módszertani Központ), Szegfalvi Zsolt, ügyvezető igazgató (Greenpeace Magyarország),  Lukács András, elnök (Levegő Munkacsoport),  Farkas István, ügyvezető elnök (Magyar Természetvédők Szövetsége), Lányi András, egyetemi docens (Paks vobiscum?) és Boda Zsolt, szóvivő (Védegylet) arra kérnek mindenkit, hogy csatlakozzanak kezdeményezésükhöz, és személyesen is küldjék el a levelet képviselőknek.

AFP

A civilek február 1-jén, szombaton 15 órakor demonstrációt tartanak a József nádor téren a megállapodás elleni tiltakozásul.

Mindenki máskor tüntet ugyanazért

Az Együtt-PM szövetség vezetője, Bajnai Gordon kedden azt írta blogján: összellenzéki tüntetést kezdeményez február másodikára a Paksi Atomerőmű bővítéséről szóló népszavazás kikényszerítése érdekében. A kezdeményezését azzal indokolta, hogy "mielőtt a parlament összeül, mutassuk meg, hogy Orbánnak nincs mandátuma arra, hogy a jövőnkről döntsön!" Hozzátette, "Semmit rólunk nélkülünk!"

Jávor Benedek, az Együtt-PM társelnöke csütörtökön visszavonta a Nemzeti Választási Bizottsághoz (NVB) múlt pénteken benyújtott négy népszavazási kezdeményezését, de az új indítványa még nem érkezett meg a testülethez. A politikus kedden egy budapesti sajtótájékoztatón közölte: új népszavazási kezdeményezést nyújtottak be a témában, mert szeretnék elkerülni, hogy a referendum kiírását adminisztratív okok miatt elutasítsák. Ezzel arra utalt, hogy szombaton hatályba lépett az új népszavazási törvény, miután a köztársasági elnök kitűzte a tavaszi országgyűlési választás időpontját.

Most szombaton az LMP is tüntet a paksi megállapodás ellen. Ők este hét órára várják a demonstrálókat a József Nádor térre. "Orbán Viktor 100 évre eladta a hazát az új Szovjetuniót építgető Putyinnak. Ezt csak úgy tehették meg, hogy mindvégig titkolóztak és hazudtak. A magyar embereket kihagyták a döntésből, és nem volt semmiféle társadalmi egyeztetés vagy szakmai előkészítés" – írják a Facebookon a szervezők.

"Pedig ránk is tartozik, hogy mennyibe fog ez az egész kerülni, a kormány miért adta fel az ország függetlenségét, miért asszisztálunk a putyini birodalom kiépítéséhez, miért sunnyogva, fű alatt üzletel a Fidesz, és hogy valóban újabb blokkokra van-e szükségünk Pakson" – sorolják.

Nyilvános lesz a megállapodás

Mint arról beszámoltunk: Moszkvában január 14-én Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá a nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodást, ennek keretében két paksi erőműblokk megépítéséről is megállapodtak. Az aláíráson jelen volt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő.

Szerdán Giró-Szász András kormányszóvivő közölte: megtárgyalta szerdai ülésén a kormány a Magyarország és Oroszország között az atomenergetikai együttműködésről és ennek keretében a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáról létrejött nemzetközi szerződést, és döntött arról, hogy minden végleges szövegű megállapodást az Országgyűlés elé terjesztve nyilvánosságra hoz.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.