A Jobbik is a paksi paktum nyilvánosságát követeli
A Jobbik azt várja a kormánytól, hogy hozza nyilvánosságra a paksi erőmű bővítését is magában foglaló magyar-orosz államközi szerződés minden részletét, valamint egy ciklusokon átívelő országgyűlési bizottság felállítását is kezdeményezik, amely végigkísérné a beruházás megvalósulását.
A párt alelnöke, Balczó Zoltán hangsúlyozta: a Jobbik már 2009-ben is célként jelölte meg a paksi erőmű bővítését, amely álláspontjuk szerint növeli az energiaellátás biztonságát és csökkenti a villamos energia árát. Emlékeztetett arra is, hogy 2009-ben az Országgyűlés a baloldali pártok és a Fidesz támogatásával fogadta el a bővítésről szóló országgyűlési határozatot.
Sajnálatosnak nevezte, hogy a baloldal most a kampány részeként "kitáncol" ebből az egységből és "azt a látszatot keltik, hogy a bővítés pótolható megújuló energiával". Balczó Zoltán illúziónak nevezte, hogy akár középtávon megújuló energiaforrásokkal kiváltható lenne a nukleáris energia magyarországi felhasználása.
A Jobbik alelnöke kiemelte: az oroszországi gazdasági kapcsolatok fontossága és a magyar szakemberek felkészültsége miatt pártja a kezdetektől az orosz ajánlatot preferálta a paksi bővítésnél. Hibának nevezte ugyanakkor, hogy a szerződést csak az Orbán-kormány negyedik évében sikerült aláírni. Szerinte eddig tartott a politikai kapcsolatok normalizálása Oroszországgal, és ezen a folyamaton "ellenzéki vezetőként Orbán Viktor sok kijelentése is rontott".
Álláspontjuk szerint a kormány előzetesen egyeztethetett volna a parlamenti pártokkal, mert ezzel talán elkerülhető lett volna, hogy a baloldal ezt a "nemzetstratégiai ügyet politikai hecckampány részévé tegye kampánymegfontolásokból".
Kiemelte: a Jobbik azt szeretné, ha a kormány lehetővé tenné a szerződés minden részletének megismerését, különös tekintettel a várható "financiális következményekre", mert egyelőre a pontos hitelösszeget sem lehet ismerni, illetve annak visszafizetési feltételei sem nyilvánosak.
Emellett az ellenzéki párt azt szeretné, ha a beruházás során a hírek szerint a szerződésbe foglalt 40 százalékos hazai részvétel nem Magyarországon működő külföldi multinacionális cégeknek, vagy "gyanús Közgép-hátterű konzorciumoknak", hanem munkahelyeket teremtő és a közterheket viselő magyar vállalkozásoknak adna lehetőséget.
Ezenkívül a Jobbik kezdeményezni fogja "egy ciklusokon átívelő" országgyűlési bizottság felállítását, amelynek tagjai "végigkísérik a beruházást és értékelik a nemzetbiztonsági szempontból fontos információkat is".
Moszkvában január 14-én Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá a nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodást, ennek keretében két paksi erőműblokk megépítéséről is megállapodtak. Az aláíráson jelen volt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.