2014. január. 21. 12:43 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 21. 12:43 Gazdaság

A Jobbik is a paksi paktum nyilvánosságát követeli

A Jobbik azt várja a kormánytól, hogy hozza nyilvánosságra a paksi erőmű bővítését is magában foglaló magyar-orosz államközi szerződés minden részletét, valamint egy ciklusokon átívelő országgyűlési bizottság felállítását is kezdeményezik, amely végigkísérné a beruházás megvalósulását.

A párt alelnöke, Balczó Zoltán hangsúlyozta: a Jobbik már 2009-ben is célként jelölte meg a paksi erőmű bővítését, amely álláspontjuk szerint növeli az energiaellátás biztonságát és csökkenti a villamos energia árát. Emlékeztetett arra is, hogy 2009-ben az Országgyűlés a baloldali pártok és a Fidesz támogatásával fogadta el a bővítésről szóló országgyűlési határozatot.

Sajnálatosnak nevezte, hogy a baloldal most a kampány részeként "kitáncol" ebből az egységből és "azt a látszatot keltik, hogy a bővítés pótolható megújuló energiával". Balczó Zoltán illúziónak nevezte, hogy akár középtávon megújuló energiaforrásokkal kiváltható lenne a nukleáris energia magyarországi felhasználása.

A Jobbik alelnöke kiemelte: az oroszországi gazdasági kapcsolatok fontossága és a magyar szakemberek felkészültsége miatt pártja a kezdetektől az orosz ajánlatot preferálta a paksi bővítésnél. Hibának nevezte ugyanakkor, hogy a szerződést csak az Orbán-kormány negyedik évében sikerült aláírni. Szerinte eddig tartott a politikai kapcsolatok normalizálása Oroszországgal, és ezen a folyamaton "ellenzéki vezetőként Orbán Viktor sok kijelentése is rontott".

Álláspontjuk szerint a kormány előzetesen egyeztethetett volna a parlamenti pártokkal, mert ezzel talán elkerülhető lett volna, hogy a baloldal ezt a "nemzetstratégiai ügyet politikai hecckampány részévé tegye kampánymegfontolásokból".

Kiemelte: a Jobbik azt szeretné, ha a kormány lehetővé tenné a szerződés minden részletének megismerését, különös tekintettel a várható "financiális következményekre", mert egyelőre a pontos hitelösszeget sem lehet ismerni, illetve annak visszafizetési feltételei sem nyilvánosak.

Emellett az ellenzéki párt azt szeretné, ha a beruházás során a hírek szerint a szerződésbe foglalt 40 százalékos hazai részvétel nem Magyarországon működő külföldi multinacionális cégeknek, vagy "gyanús Közgép-hátterű konzorciumoknak", hanem munkahelyeket teremtő és a közterheket viselő magyar vállalkozásoknak adna lehetőséget.

Ezenkívül a Jobbik kezdeményezni fogja "egy ciklusokon átívelő" országgyűlési bizottság felállítását, amelynek tagjai "végigkísérik a beruházást és értékelik a nemzetbiztonsági szempontból fontos információkat is".

Moszkvában január 14-én Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá a nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodást, ennek keretében két paksi erőműblokk megépítéséről is megállapodtak. Az aláíráson jelen volt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.