2014. január. 13. 15:53 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 13. 15:52 Gazdaság

Tőzsdei kibocsátásra készülő cégekre szállt rá a hatóság Kínában

Szigorítja a tőzsdei kibocsátások felülvizsgálatát Kínában a szabályozó hatóság. A piaci szereplők ezt az állami beavatkozás fokozódásaként értékelik.

A Kínai Értékpapírpiaci Szabályozó Bizottság hétvégén jelentette be, hogy a korábbinál szigorúbban figyeli majd az eredeti nyilvános kibocsátásra, szakmai kifejezéssel IPO-ra készülő cégeket az országban.

A hatóság a kibocsátás menetét tartja majd szem előtt, így az árképzést, a potenciális részvényesek toborzását, a papírok keresletének dokumentálását és az értékpapírok árának megállapítását.

A hatóság azután határozott a szigorításról, hogy pénteken az egyik IPO-ra készülő kínai gyógyszergyártó cég 2012-es tiszta nyereségének hatvanhétszeresére árazta a papírjait. A hatóság leállította a kibocsátást, és most azt vizsgálják, hogy rendelkezésére állt-e a részvényeseknek olyan információ a vállalat teljesítményével kapcsolatban, amit a cég korábban nyilvánosan nem közölt.

Kínában 15 hónapos kihagyás után december végétől vált újra lehetővé az eredeti nyilvános kibocsátás. A PricewaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadói szolgáltatásokat nyújtó cég 200 milliárd jüanra becsülte a 2014-es IPO-piacot.

A kibocsátás visszaállításakor a hatóság a korábbinál kevesebb beleszólást és szabadabb kezet ígért a tőzsdére igyekvő cégeknek. A mostani lépést éppen ellenkezőleg értékelik a piaci szereplők, amelyet jól tükröz az is, hogy hétfőig öt, korábban IPO-t kérvényező cég halasztotta el a procedúrát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.