Nem szabadul meg a brit államadósságtól Skócia, ha független lesz
A brit kormány maradéktalanul eleget tesz az Egyesült Királyság nevében kibocsátott állampapírok törlesztési kötelezettségeinek akkori is, ha Skócia szeptemberben a függetlenségre szavaz, ebben az esetben azonban elvárja a közadósság-állomány megosztását – közölte hétfőn a brit pénzügyminisztérium.
Ennek a tisztázására a piaci szereplők megnyugtatása miatt volt szükség, tekintettel arra, hogy az adósságszolgálat teljesítésével kapcsolatos bármiféle skót-brit vita szuverén törlesztési hátralék - vagyis nem teljesítés - rémképét idézhetné fel a piacokon.
A BBC értesülései szerint intézményi befektetők az ügyben máris megkeresték a brit pénzügyminisztériumot és az államadósság-kezelő hivatalt.
A brit államadósság-törlesztés leállásának kockázatát ugyanakkor a piac jelenleg minimálisnak árazza.
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég kimutatása szerint a brit szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (CDS) középárfolyama most mindössze 25 bázispont, vagyis tízmillió font névértékű állampapírra számolva alig 25 ezer font környékén jár a londoni piacon. Ez még Svájc aktuális szuverén CDS-árfolyamánál is valamivel alacsonyabb árazás.
Alex Salmond skót miniszterelnök, a Skóciát 2011 óta parlamenti többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt vezetője két éve hirdette meg hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben népszavazást tart függetlenségéről. A referendumot a skót kormány 2014. szeptember 18-ára írta ki. A népszavazáson egyetlen kérdésre kell majd válaszolni, amely úgy szól, hogy Skócia független ország legyen-e.
A felmérések folyamatosan azt mutatják, hogy a függetlenné válást ellenzők jelentős többségben vannak, ám az utóbbi hetekben több szakértő is úgy vélte, hogy ezek a közvélemény-kutatások jó eséllyel nem a valós helyzetet mutatják.
Lynton Crosby, a brit Konzervatív Párt választási főtanácsadója a The Sunday Times című brit lap értesülése szerint kifejezetten gyengének tartja az uniópárti kampányt, és emiatt arra figyelmeztette David Cameron brit miniszterelnököt, hogy a skót függetlenségpártiak szeptemberi győzelme "nem csak hogy lehetséges, de egyenesen valószínű".
A brit pénzügyminisztérium ugyanakkor a hétfői közlemény szerint igényt tart arra, hogy függetlenné válása esetén Skócia az addig kibocsátott közös államadósság "igazságos és arányos" részéért "felelősséget vállaljon", vagyis bizonyos adósságrészt fizessen ki Londonnak.
A szaktárca szerint ha Skócia a függetlenségre szavaz, akkor teljesen új szerződést kell kötni a Egyesült Királyság fennmaradó részének kormánya és a független skót állam között az adósságállomány megosztásáról, a Skóciára eső államadósság-hányad visszafizetésének feltételeit pedig kétoldalú tárgyalásokon kell meghatározni.
A brit kormány máris egyértelművé tette, hogy ha Skócia függetlenné válik, nem alakíthatna automatikusan valutauniót az Egyesült Királysággal. George Osborne brit pénzügyminiszter nemrégiben "igen valószínűtlennek" nevezte, hogy a független Skócia használhatná a fontot nemzeti valutaként.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.