2014. január. 07. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 07. 15:39 Gazdaság

Elkapkodták a befektetők a tízéves ír államkötvényt

Sikeresen tért vissza Írország a tőkepiacra: óriási volt a befektetői érdeklődés kedden a tízéves ír államkötvény iránt.

A dublini kormány 3-4 milliárd euró értékben akart eladni a papírból, amelyre több mint 14 milliárd euró értékű ajánlat érkezett. Az átlaghozam számítások szerint 3,53 százalék lesz.

Az új ír államkötvény iránti rendkívüli kereslet hatással volt más hozamokra is: a másodpiacon nyolcéves mélypontra, 3,27 százalékra csökkent a tízéves ír állampapír hozama, és csökkentek a spanyol és a görög hozamok is.

Írországot 2010-ben az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap 85 milliárd eurós mentőöve mentette meg az államcsődtől, miután az ingatlanpiaci buborék kipukkanása megingatta az ország bankrendszerét. Dublin december 15-én hivatalosan is kikerült a trojka felügyelete alól.

Az ír munkanélküliség 12,5 százalékra csökkent tavaly a 2012-ben mért 15,1 százalékos csúcsról, és 2015-ben várhatóan sikerül leszorítani a hazai össztermék 3 százalékára az államháztartási hiányt. Az államadósság ugyanakkor továbbra is Írországban az egyik legmagasabb az Európai Unióban, a GDP 124 százaléka.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.