2013. december. 20. 10:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. december. 20. 10:02 Gazdaság

Félhet a forint a tapírtól?

Az amerikai jegybank szigorításával kapcsolatos találgatásoknak elvileg lesiklópályára kellett volna küldeniük a forintot, eddig mégsem így történt. Miért? – teszi fel a kérdést a Pénzügyi Szem

Megérkezett a május óta várva várt bejelentés: az amerikai jegybank (Fed) csökkentette – havi 85 milliárd dollárról 75-re – a pénznyomtatás ütemét, amitől korábban a közgazdászok arra számítottak, hogy a szigorítás hatására elsősorban a feltörekvő piacokon csattanhat az ostor. A forint ugyanakkor, szinte hajszál pontosan ott van ma, mint volt májusban, amikor először felröppent a pénzpumpa lassításának híre. A nagy kérdés az, hogy vajon miért nem borult meg a forint – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Logikus a feltételezés, hogy ha az amerikai jegybank kevesebb pénzt nyomtat, sőt hamarosan akár el is kezdi emelni a kamatot és kiszívni a pénzeket a rendszerből, akkor a befektetők erre reagálva kivonják a "könnyű" pénzeket az egzotikus, illetve kockázatos feltörekvő piacokról. Adják a devizákat, a részvényeket, a kötvényeket, az árfolyamok pedig esnek, a feltörekvő devizák gyengülnek. Ez a teória az elmúlt fél évben be is jött több feltörekvő piacon – török, brazil, indiai –, a forint ezzel szemben viszonylag stabilan tartja magát május óta, pedig nálunk közben masszív kamatcsökkentés is volt – írja a blog.

Két közgazdász – Barry Eichengreen és Poonam Gupta – tanulmányában megvizsgálta, hogy az egyes feltörekvő piacok hogyan reagáltak a május utáni időszakban felerősödő, szigorításról szóló pletykákra és várakozásokra. A tanulmányban azt nézték, hogy az egyes országok devizái, részvényárfolyamai és devizatartalékai hogyan változtak azt követően, hogy az amerikai jegybankból felröppentek az első hírek. Az eredmények azt mutatják, hogy az egyes feltörekvő piacok nagyon eltérően reagáltak a Fed szigorításának hírére és a pletykákra. Az, hogy milyen az adott országok GDP-növekedése, költségvetési hiánya, államadóssága vagy devizatartaléka szinte semmilyen összefüggésben nem volt azzal, hogy hogyan alakultak a deviza- vagy részvényárfolyamok – írja a blog.

Ami számított, az három tényező: a pénzpiac mérete, a korábbi években mutatott deviza-felértékelődés és a folyó fizetési mérleg hiánya. Vagyis a feltörekvő piacok annál jobban megszenvedték a május utáni időszakot, minél mélyebb és szélesebb pénz- és tőkepiaccal rendelkeznek, minél többet erősödött a devizájuk a május előtti időszakban (években) és minél nagyobb folyó fizetési mérleg deficittel rendelkeztek. Bár konkrétan a forintra nem tértek ki, de miután a magyar pénz- és tőkepiac relatíve nem mély és széles, a forint nem erősödött a 2013 előtti időszakban (1-2 évben), a folyó fizetési mérlegünk pedig nem hogy deficitet nem mutat, de egyenesen többlettel rendelkezik, a tanulmány alapján kijelenthető, hogy a forintunk igencsak jó esélyekkel rendelkezett a május utáni időszakban. A forint stabilitása tehát a tanulmány alapján nem meglepő – írja a blog.

zöldhasú
Hirdetés
Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.