2013. december. 12. 18:39 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 12. 18:35 Gazdaság

Gyerekenként 100 dollárt kapnak a kispénzű japán családok

Újabb gazdaságélénkítő csomagról döntött a japán kormány: most 55 milliárd dollárt akarnak felhasználni döntően infrastrukturális beruházásokra. 250 ezer új munkahelyet akarnak létrehozni, 5,8 milliárd dollár jut a lakásvásárlóknak, és egyszeri juttatásként minden gyerek után 100 dollárt kapnak az alacsony vagy közepes jövedelemmel rendelkező családok.

A törvényhozás valószínűleg támogatja tervet, mert Abe Sindzó pártja, a Liberális Demokrata Párt van többségben a szenátusban és a képviselőházban is. A tervezet 2014 elején léphet hatályba, ami arra is jó lesz, hogy részben ellensúlyozza a forgalmi adó 3 százalékról 8 százalékra emelését jövő áprilisban.

Japán komoly recesszióval küzdött, mikor Abét miniszterelnökké választották 2012 végén. Abe a gazdaság megerősítését tűzte ki egyik legfontosabb céljának. Aktív fiskális és monetáris élénkítésbe kezdett a kormány és a központi bank, és ennek hála 2013 első negyedévében (negyedéves bázisú alapon) 1,1 százalékkal nőtt a gazdaság. A pénzügyi élénkítés azonban kifulladni látszott, a növekedés a harmadik negyedévben 0,3 százalékra lassult, ezért kellettek most újabb lépések.

A kormány mellett most az önkormányzatok is beszállnak a gazdaságélénkítésbe a maguk beruházásaival és egyszeri kedvezményeivel. Ezzel már 180 milliárd dollárra nőhet a gazdaságba öntött pénz összege. Az államadósságnak elvileg nem kellene emelkednie, mert a költekezés egy részére már korábbról van fedezet, a fennmaradó részt pedig a mostani bevételekből fogják pótolni.

Az angolszász sajtóban "Abenomics" néven futó gazdaságpolitika sikerességéről élénk vita folyik. Egyértelmű tény, hogy rövidtávon Abénak sikerült Japánt megmenteni a deflációtól. Többen azonban kétségesnek tartják, hogy hosszabb ideig mennyire lesz fenntartható a főleg kormányzati költekezésre épülő élénkítés.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.