2013. december. 06. 16:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. december. 07. 13:54 Gazdaság

Matolcsyék őrködnek az ingyenes készpénzfelvétel felett

A Magyar Nemzeti Bank célvizsgálatok keretében ellenőrzi, hogy a bankok a 2014. február 1-től érvényes, a fogyasztók számára havi kétszeri – maximum havi 150 ezer forint összegű – ingyenes készpénzfelvételi jogszabályi előírások bevezetése miatt nem emelnek-e egyoldalúan díjaikon, jutalékaikon.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által ellenőrzött bankok között szerepel a Sopron Bank Zrt. és az MKB  Bank Zrt. is, amely hitelintézetek a napokban tették közzé új díjaikat – közölte az MNB. Az MNB ezzel arra reagált, hogy csütörtökön kiderült: az ingyenes készpénzfelvétel nem lesz ingyen, a bankok ugyanis az ingyenes készpénzfelvétel miatt elkezdték emelni a díjaikat, hogy ellensúlyozzák a veszteségüket.

Az MNB közleményének közvetlen előzménye, hogy Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában pénteken reggel a bankok díjemelésével kapcsolatban azt mondta: megvédik a pénzügyi rezsicsökkentést, mint ahogy korábban is visszaverték az ilyen kísérleteket.

A havi kétszeri készpénzfelvétel ingyenességét biztosító törvény egyértelmű a tekintetben, hogy ennek biztosítása miatt a bankok nem módosíthatják a fogyasztóra nézve kedvezőtlenül a szerződésben meghatározott díjakat, költségeket – írja az MNB, és hozzáteszi, hogy rendelkezik a szabály betartatásához szükséges felügyelési eszközökkel. Ha a vizsgálatok során az MNB jogsértést tapasztal, a fogyasztók védelme érdekében valamennyi szankcionálási eszközét alkalmazni fogja a jogsértő piaci szereplővel szemben.

A jegybank felügyeleti honlapján a fogyasztók valamennyi hazai hitelintézet folyószámlakondícióit összehasonlító kalkulátort érhetnek el (Bankszámlaválasztó program), amelynek révén kiszámíthatók az egyes szolgáltatóknál a folyószámlák tényleges havi költségei – zárul a közlemény.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.