Kezdődik: Oroszország biztosítékokat kér
Moszkva adókedvezményeket és a korábbiaktól biztosabb garanciákat akar Ankarától az akkuyui atomerőmű-építési beruházással kapcsolatban. Az eddig török részről is csak örömtelinek mutatott beruházással kapcsolatban kiderülhet: az ország első atomerőmű-építési projektje mégsem lesz fenékig tejföl.
Az atomenergiainfó közlése szerint Moszkva kedvezményeket és biztosabb lábakon álló hosszú távú áramfelvásárlási garanciát vár Törökországtól az akkuyui atomerőmű-építési projektjéhez. A nagyobb nyomaték kedvéért erre maga Vlagyimir Putyin hívta fel Recep Tayyip Erdogan török kormányfő figyelmét, amikor a napokban a két ország legfelső szintű együttműködési tanácsa ülésezett.
A megbeszélésen elhangzott: az első törökországi nukleáris projektbe Oroszország 22 milliárd dollárt fektet be, így joggal várhatja el, hogy az üzlet kockázatmentes legyen, és ne legyenek fennakadások. A Roszatom állami atomenergetikai konszern eddigi legnagyobb, korábban nem orosz (illetve szovjet) érdekszférába sorolható beruházásával kapcsolatban az orosz elnök kiemelte: a munkálatok mintegy 25 százaléka török társaságoknak juthat, ami újabb munkahelyeket és tekintélyes energetikai befektetést jelent.
Akkuyuban a tényleges reaktorépítési munkálatok várhatóan 2016 januárjában indulnak majd el, és ideális esetben három és fél évvel később már be is kapcsolhatják az első reaktorblokkot. A 4 darab, egyenként 1200 MW-os blokk a Földközi-tenger partján évente akár 35 milliárd kWh áramot is megtermelhet. Az oroszok 60 éves üzemidővel számolt törökországi atomerőműve lesz az első, amit ún. BOO (build-own-operate – azaz: építsd-birtokold-üzemeltesd) elv alapján fog működni. Vagyis: a beruházást az oroszok finanszírozzák, és az üzemeltetést is a Roszatom (illetve hozzá tartozó cégek) fogják végezni, Törökország pedig a reaktorindítást követően 15 évre rögzített áron, meghatározott mennyiségű áram (mintegy a termelés 70 százalékának) felvásárlására vállalt kötelezettséget.
A Wikipédia adatai szerint az építők úgy tervzik, hogy 2019–2022 között mind a négy reaktort beindítják. Az áramvásárlási szerződés a honlap szerint 123,5 dollár/MWh áron történik majd, a fennmaradó termelési kapacitást pedig a termelő a nyílt piacon értékesítheti.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.