"Rettenetes", ami a magyar bankokkal történik
A bankokat a végtörlesztés ügyében elmarasztaló versenyhatósági döntésről ír a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja. A büntetést kommentálva egy bennfentes a blognak elmondta, hogy még fel kell ocsúdniuk a helyzetből, és mindez annak tükrében rettenetes, hogy a szektor negatív profitokat produkál.
A magyar bankokat letaglózta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése, mely szerint 9,5 milliárdos büntetést kaptak a nyakukba – írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics. A büntetést kommentálva egy bennfentes a blognak elmondta, hogy még fel kell ocsúdniuk a helyzetből, és mindez annak tükrében rettenetes, hogy a szektor negatív profitokat produkál.
A blog ismerteti, hogy az OTP Bank, Magyarország legnagyobb pénzintézete, amely a legnagyobb büntetést, 3,9 milliárd forintot kénytelen fizetni, megalapozatlannak tartja a bírságot, melyet bíróságon támad meg. A második legnagyobb bírság, 1,7 milliárd forint megfizetésére kötelezett Erste Bank a dokumentum tanulmányozása után dönt a továbbiakról.
Mindkét pénzintézet tagadja a megengedhetetlen együttműködés vádját: nem hangolták össze stratégiájukat a végtörlesztéssel kapcsolatban, nem osztottak meg egymással üzleti titkokat és nem állapodtak meg valamilyen átfogó tervben más bankokkal.
Az FT blogjának értelmezése szerint a főként külföldi tulajdonban lévő magyarországi bankszektor erős nyomás alatt áll az Orbán-kormány megalakulása óta. Nyakába kapta az eredetileg ideiglenesnek minősített bankadót, majd egyebek mellett a végtörlesztést, amely lehetővé tette a devizaadósoknak kölcsöneik törlesztését – átváltását kedvező forinthitelre – mesterségesen alacsony devizaárfolyamon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.