Bankszövetség: nem érdek a szerződések felmondása
A bankok szerint nem érdekük azon szerződések felmondása, amelyek az árfolyamgát kiterjesztésével fizetőképessé tehetők.
A bankszektornak üzleti érdeke, hogy egy fennálló – fizetőképessé tehető – szerződés esetén az ügyfél visszatérjen a "normál mederbe", a havi rendes hiteltörlesztésbe – áll a Bankszövetség közleményében. A dokumentumot azt követően adták ki, hogy Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön arra kérte a bankokat, hogy ne gátolják, hanem segítsék a fizetési késedelemmel rendelkezők belépését az árfolyamgátba, az Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét pedig arra kérte, vizsgálja felül a devizahitelek napokban történő bankok általi felmondását.
A Magyar Bankszövetség közleménye úgy fogalmaz, hogy a nemteljesítő jelzáloghiteles ügyek kezelése, a végrehajtás sok éves, költséges, minden érintett számára káros és szociálisan is megterhelő folyamat. A kedden elfogadott törvény által megerősített árfolyamgát közismert, már 170 ezer ügyfél által alkalmazott, bankszakmailag is támogatott megoldás.
A közlemény leszögezi, hogy ismerve a banki gyakorlatot azt is fontos látni, hogy a hitelszerződések felmondása mintegy két hetet igényel. A parlament kedden szavazta meg a devizahitelesek megsegítéséről szóló törvényt, azóta 3 nap telt el.
A fentiek alapján a Magyar Bankszövetség elhatárolódik bármely, vélelmezett – tömeges vagy előrehozott – felmondással kapcsolatos aktivitástól, még ezek felvetésétől is. Erre minden tagunk figyelmét felhívtuk – zárul a közlemény.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.