Most már Csányi nélkül folytatódhatnak a Mol–INA-tárgyalások
Elvileg pénteken lesz a horvát állam résztulajdonában lévő INA-ról folytatott tárgyalások következő fordulója a horvát kormány és a többségi tulajdonos Mol Nyrt. között, bár a magyar fél a horvátok szerint még nem jelezte, hogy elutazik Zágrábba. MIndenesetre a legutóbbi, szeptemberi tárgyalásokkal ellentétben most biztosan nem Csányi Sándor vezeti a magyar delegációt.
A zágrábi kormány és a Mol Nyrt. közötti tárgyalások pénteken folytatódhatnak – mondta Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter, aki kijevi útja közben nyilatkozott a horvát Hina hírügynökségnek. A miniszter szerint a találkozón az INA irányítói jogáról is tárgyalni fognak. A Hina kérdésére, miszerint ez egyértelmű megerősítése-e annak, hogy folytatódnak pénteken a tárgyalások, a miniszter azt mondta, akkor kellene lennie egy találkozónak, de hozzátette, hogy a magyar tárgyalófél még nem erősítette meg a részvételét.
"Meghívtam a kollégáimat Magyarországról, hogy jöjjenek el pénteken, hogy tovább folytathassuk a beszélgetésünket. Az volt az első találkozó végeredménye, hogy a következő találkozón meg fogjuk vitatni az irányítói jogok kérdését. Sajnos a magyar fél lecserélte a főtárgyalóját. Pénteken majd meglátjuk, hogy Magyarország változtatott-e álláspontján" – mondta Vrdoljak a hírügynökségnek.
A Mol tárgyalódelegációját Csányi Sándor, a Mol igazgatósági alelnöke vezette, de lemondott a delegáció vezetéséről. Csányi helyét a Mol vezetőségéből Molnár József és Világi Oszkár vette át, és továbbra is tagja a delegációnak Áldott Zoltán, az INA igazgatósági elnöke. A horvát kormány és a Mol között szeptemberben kezdődtek tárgyalások a horvát INA olajvállalat irányításáról. A megkezdett tárgyalásoknak október végén kellett volna folytatódniuk, a horvát fél azonban a találkozó elhalasztását kérte, mert megváltozott a magyar tárgyalócsoport összetétele és módosították a tárgyalások témáját is.
A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A horvát állam szerint a Mol nem hajtotta végre egyes fejlesztési ígéreteit az INA-val kapcsolatban, míg a magyar olajtársaság szerint a horvát állam szegte meg korábbi szerződéses kötelezettségeit, ezzel kárt okozva a Mol részvényeseinek.
Ivan Vrdoljak szerint elképzelhető, hogy egyes 2009-es szerződések kapcsán nemzetközi döntőbírósághoz fordulhatnak a felek, de személy szerint a minisztert most jobban érdekli az INA jövője. Elmondta, hogy még bírósági eljárás folyik Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök ellen, ami befolyásolja a korábbi szerződéseket. Vrdoljak szerint ezekben a szerződésekben szereplő üzleti kapcsolatok "törvénytelen cselekedeteken alapulnak". Továbbá a miniszter szerint a magyarok álláspontja az, hogy mivel ők alkotják az igazgatótanácsot, és ők felelősek a részvényesek fele, ezért ezeket a szerződéseket "ki kell használni, amint lehet".
A horvát állam és a Mol között tovább élezte a helyzetet, hogy Zágráb európai elfogatóparancsot adott ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen, aki az Interpol vörös listájára is felkerült. A gyanú szerint Hernádi 10 millió euró kenőpénzt fizetett Ivo Sanader volt horvát miniszterelnöknek azért, hogy az INA irányítási jogai a Molhoz kerüljenek.
Ivan Vrdoljak kérdésre még azt is elmondta, hogy szerinte az év első kilenc hónapjában az INA-nak sokkal jobb üzleti eredményt kellett volna elérnie. A horvát hírügynökség adatai szerint az INA árbevétele 2013 első kilenc hónapjában 20,8 milliárd horvát kuna volt, 8 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, míg a nyereség 59 százalékos eséssel 386 millió kunára csökkent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.