2013. október. 24. 10:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. október. 24. 10:58 Gazdaság

Minél többet dolgozunk, annál kevesebbre visszük

A ledolgozott órák száma és a termelékenység között világos negatív összefüggés figyelhető meg, így lehet, hogy a gazdag németek keveset dolgoznak, míg a csődben lévő görögök sokat.

A görögök lusták, és keveset dolgoznak, a németek pedig szorgosak, és rengeteget dolgoznak. Aki sokat dolgozik, az többre viszi, mint aki keveset. Ezek a kijelentések első ránézésre logikusnak tűnnek, az OECD és a The Economist szakemberei azonban bebizonyították, hogy mindkettőnek az ellentéte az igaz – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Az OECD statisztikái alapján ugyanakkor kiderül, hogy az OECD-országok közül a dél-koreai átlag munkavállaló dolgozik a legtöbbet, ami természetesen nem meglepetés. Az ugyanakkor, hogy az átlag görög dolgozó évi több mint 2000 órát "húz le", és ezzel a második az OECD-országok sorában, az már vaskos meglepetés.

A németek ezzel szemben mindössze 1400 órát dolgoztak átlagosan 2012-ben, megközelítőleg annyit, mint a dánok, norvégok vagy hollandok. Mi magyarok egyébiránt a bronzérmes Izrael mögött a negyedik legtöbbet dolgozó nemzet vagyunk – a statisztika a munkavállalókat vizsgálja, vagyis a munkanélküliség mértéke nem módosítja az értékeket –, ami ugyancsak meglepőnek tűnhet elsőre.

Az a kijelentés tehát, mely szerint annál jobban megy az adott országnak, minél többet dolgoznak a munkavállalói, nem állja meg a helyét, azon túl ugyanis, hogy a legkevesebbet dolgozó németek, hollandok, dánok és norvégok a világ leggazdagabbjai között vannak, az OECD és a The Economist kimutatta, hogy világos fordított összefüggés figyelhető meg az OECD-országokban a ledolgozott órák száma és a hatékonyság/termelékenység között.

Az egyértelmű, hogy az egy óra munkával előállított GDP mennyisége és a ledolgozott órák száma fordítottan arányos. A "lassan járj, tovább érsz" elv tehát tökéletesen szemlélteti az összefüggést, vagyis hiába dolgoznak a németek "csak" évi 1400 órát, jóval több GDP-t állítanak elő, mint a 2000-nél is több órát dolgozó görögök. A következtetés világos: elegendő, ha valaki keveset dolgozik, azt ugyanakkor tegye minél hatékonyabban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?