2013. október. 17. 21:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 17. 21:44 Gazdaság

Amerikai leállás: nem is vártak csődöt a piacon

Az amerikai kormányzati zárlatot feloldó és az adósságlimit emelését lehetővé tévő washingtoni megállapodás lanyha csütörtöki piaci reakciója azt mutatta, hogy az amerikai államcsőd esélyét a piaci szereplők már az egyezség előtt is nagyon alacsonynak tartották - vélekedtek csütörtök esti értékeléseiben londoni pénzügyi elemzők.

Az utóbbi napok megnyugtató washingtoni jelzései nyomán a piacokon már a megállapodás előtt lezajlott a "megkönnyebbülési fellendülés" - írták elemzésükben az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai.   

A ház szerint ugyanakkor maradtak olyan befektetői vélemények, hogy az egész válság néhány hónap múlva úgyis megismétlődik, és bár ez valószínűleg túl borúlátó nézetnek bizonyul, az biztos, hogy az Egyesült Államok gazdaságpolitikai döntéshozatali mechanizmusának hitelességét "súlyos csapás érte".

A Capital Economics londoni elemzői szerint a néhány hónapra szóló egyezség valóban csak az átfogó megoldás halogatásának tűnhet, van azonban ok annak feltételezésére, hogy a most lezárult válság nem fog feltétlenül megismétlődni az elért megállapodások határidejének lejártával. A cég szakértői szerint a legfőbb ok az a politikai kár, amelyet a káosz a republikánusoknak okozott.

Az elemzők azt írták, a történtek után sem bizonyosak abban, hogy végleg lekerült a napirendről az amerikai szövetségi jegybankrendszer (Federal Reserve System) által folytatott mennyiségi enyhítési ciklus leépítésének decemberi kezdete, bár a dollár gyengülése és az arany drágulása arra vall, hogy a piac nem számít a Fed havi 85 milliárd dolláros névértékű eszközvásárlási programjának belátható időn belüli visszafogására.

A Commerzbank - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató - elemzői azt emelték ki csütörtöki értékelésükben, hogy egyelőre nehéz megítélni a történtek hosszú távú hatását a dollárra. Az amerikai államadósság nagy befektetőinek - Kínának és Japánnak - az aggodalma azonban nyilvánvaló volt, és az is biztos, hogy a washingtoni politikai dráma semmivel sem tette vonzóbbá az amerikai állampapírokat. 

A Commerzbank elemzői szerint emellett az is kétségtelen, hogy újabb lendületet kaptak a dollár elsődleges tartalékvaluta-szerepével kapcsolatos viták. Az euróövezeti válság idején sok elemző felvetette, hogy a valutaunió nem tekinthető optimális valutaközösségnek közgazdasági értelemben.

Az utolsó pillanatban létrejött washingtoni megállapodás ellenére ugyanakkor most egyre inkább felvetődik az a kérdés is, hogy vajon az Egyesült Államok optimális politikai képződménynek tekinthető-e, hiszen az olyan republikánus törvényhozók, mint például Ted Cruz texasi szenátor, gondolkodás nélkül belevitték volna az Egyesült Államokat egy csődhelyzetbe, anélkül, hogy aggódniuk kellett volna újjáválasztásuk esélyei miatt - fejtegették a Commerzbank elemzői.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.