A norvég állami olajalap etikai szabályzata kizárja, hogy az alapnak korrupció gyanújába keveredett vállalatban legyen érdekeltsége. Az alap etikai bizottságra a napokban kérte néhány befektetésük felülvizsgálatát – írta a Napi Gazdaság. A Mol spekulációnak tartja a cikket, a vállalat részvényei máris estek.
A norvég állami olajalap etikai szabályzata szerint korrupciógyanús cég részvényeiből nem vásárolhatnak, ezért a norvég alap fontolóra veheti, hogy megválik Mol-részvényeitől – adta hírül a Napi.hu.
A Mol spekulációnak tartja a Napi Gazdaság szerdai cikkét. Az írás hatására 6 százalékot esett a Mol-részvények ára délelőtt a Budapesti Értéktőzsdén.
A norvég állami alap 765,5 millió norvég koronás (94,3 millió eurós) befektetésével 1,64 százalékos tulajdonos volt a Mol Nyrt.-ben tavaly év végén.
A BÉT átlagos, napi 1,2 milliárdos Mol-forgalmát tekintve ennek a részvénycsomagnak a piacra dobása jelentős nyomás alá helyezné az olajtársaságot, hiszen 23,2 napos átlagforgalomnak felel meg.
A norvég olajalapnak 2012 végén a Molban, az OTP-ben, a Richterben, az Egisben és az FHB-ban is volt tulajdonrésze. A norvég állam amúgy is a 790 milliárd dolláros alap felülvizsgálatára készül, mert mérete miatt túl nehezen kezelhető, és vannak etikailag kifogásolható befektetések is benne. Ráadásul 3,61 százalékos éves hozama elmarad a 4 százalékos céltól.
A Napi szerint rövid távon a Mol lehet az, amihez hozzányúlnak, hiszen Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót körözi az Interpol, és nemzetközi elfogatóparancsot is kiadtak ellene. Az alap etikai bizottsága a napokban arra utasította a norvég jegybankot, hogy vizsgálja felül az alap néhány befektetését.
Csak komoly vizsgálat után távolítanak el etikai okból befektetést az alapból: elsősorban azt próbálják kideríteni, hogy van-e esély a további törvénysértésre a jövőben, illetve hogy a cég mindent megtesz-e a korrupciós vádak tisztázásáért.
Mol: a nyomozást lezárták, nincs ügy
Szollár Domokos, a Mol Nyrt. kommunikációs igazgatója közölte: az újságcikk merő spekuláció, minden alapot nélkülöz. Hozzáfűzte, hogy az olajtársasághoz nem érkezett olyan tartalmú információ, amely a Napi Gazdaságban megjelent.
A cikk utal a horvátországi ügyre, ezzel kapcsolatban a szóvivő megismételte: az ügyben Magyarországon a hatóságok nyomozást folytattak, amelyet bűncselekmény hiányában 2012 januárjában lezártak.
A Mol részvények árfolyama 6 százalékkal, 14 350 forintig esett szerdán délelőtt, 13 órakor 14 745 forintot értek a papírok, 3,44 százalékkal kevesebbet az előző napi záróáruknál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.