2013. október. 08. 14:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 08. 14:56 Gazdaság

Egyre kevesebbet spórolnak a németek

Németországban az alacsony kamatok miatt csökken a lakosság megtakarítási hajlandósága.

A német szövetkezeti hitelintézetek szövetsége (BVR) kedden ismertetett felmérése szerint a megtakarítási ráta - a megtakarítás aránya a jövedelemben - 2008 óta folyamatosan csökken, 11,5 százalékról 10 százalékra süllyedt 2013 közepéig.

Ezzel párhuzamosan az Európai Központi Bank (EKB) irányadó kamata is csökkent. Az irányadó kamat 2000-től 2008 októberéig 4,25 százalék volt, azóta pedig a világméretű gazdasági válság elmélyülésével, majd az euróövezeti államadósság-válság kialakulásával 0,50 százalékra süllyedt.

A BVR szerint a német megtakarítási ráta elsősorban az EKB kamatpolitikája miatt csökken. A kamatszint süllyedése gyengíti "a német megtakarítási és öngondoskodási kultúrát", ezért az EKB-nak nem szabad tartósan a történelmi mélyponton tartania irányadó kamatát - emelte ki Andreas Martin, a német takarékszövetkezeteket összefogó szervezet igazgatósági tagja. Az alacsony kamatok visszavetik az öngondoskodást szolgáló "hagyományos pénzügyi termékek hozamát és a megtakarítási hajlandóságot" - tette hozzá.

Az utóbbi hetekben egy másik vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy az alacsony kamatszint veszteséget okoz a német lakosságnak. Az Allianz biztosítótársaság elemzése szerint a világgazdasági válság elmélyülése óta meredeken csökkenő kamatok évente fejenként 290 euróba kerülnek a németeknek. A veszteség legnagyobb részét azonban ellensúlyozza, hogy nemcsak a betétek, hanem a hitelek kamatai is csökkentek, ami az Allianz modellszámításai alapján fejenként évente 190 euró könnyebbséget jelent. A veszteség így 70 euró évente, ami 5,8 milliárd eurót jelent az egész lakosságot tekintve.

Ugyanakkor a BVR felmérése szerint a németek pénzben, vagy pénzügyi termékekben tartott vagyona továbbra is növekedik. Tavaly éves összevetésben 4,9 százalékos - 229,3 milliárdos - növekedést regisztráltak, a 80 milliós országban így tavaly év végén 4939 milliárd eurót tett ki a háztartások pénzügyi vagyona. A bővülés egyharmada árfolyamnyereségből származott, kétharmada új forrás.

Háztartásonként az átlagos pénzügyi vagyon 121 500 euró, amivel szemben 38 500 euró tartozás áll. A hitelállomány mérsékelten, háztartásonként átlagosan 150 euróval nőtt 2012-ben.

A pénzügyi vagyon mellett a német állampolgárok 2012 végén további 7337 milliárd euró értékben rendelkeztek egyéb formában - elsősorban ingatlanban - megtestesülő vagyonnal. A teljes nettó - a tartozások levonása után maradó - vagyon így 10 710 milliárd euró, vagyis háztartásonként 236 400 euró volt tavaly év végén.

A legnépszerűbb megtakarítási forma a csökkenő kamatok ellenére továbbra is a bankbetét, a pénzvagyon 42 százalékát tartják betéti konstrukciókban. A biztosításokba fektetett pénz aránya 36 százalék, az értékpapírok aránya pedig 23 százalékos a BVR kimutatása szerint.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?