Balog Ádám: kockázatos biztosítók működnek Magyarországon
Bár olyan rendszerszintű kockázatot Magyarországon nem okoznak a biztosítók, mint más országokban, kockázatot biztosítók jelen vannak Magyarországon is - mondta Balog Ádám, a jegybank alelnöke.
Magyarországon a biztosítók nem jelentenek rendszerszintű kockázatot, de több országban okoznak makroprudenciális problémát - mondta Balog Ádám MNB-alelnök a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) biztosítási konferenciáján, kedden Budapesten. Mindazonáltal a jegybanki vezető felhívta a figyelmet arra, hogy a kockázatot jelentő nagy biztosítók közül néhány Magyarországon is jelen van.
Az alelnök elmondta, hogy a rendszerszintű kockázatokat kezelő makroprudenciális politika mellé a mikroprudenciális politika is átkerült a Magyar Nemzeti Bankba (MNB), a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől.
A makroprudenciális politika célja a rendszerszintű kockázatok mérséklése azért, hogy hozzájáruljon a gazdasági növekedéshez. Ezt azonban az MNB nem egyedül teszi, hanem együttműködik a kormánnyal, valamint az uniós szervekkel is.
A makroprudenciális eszköztárba tartozik a tőkepuffer: a jegybank kedvező időszakokban magasabb tőkeképzést írhat elő a pénzintézeteknek, míg rosszabb időkben mérsékli azt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.