Már lehet jelentkezni az uniós bankfelügyelet elnöki posztjára
Közzétette a felhívást az Európai Központi Bank pénteken az uniós bankfelügyelet elnöki posztjának betöltésére. A frankfurti pénzintézet keretein belül létrejövő Egységes Felügyeleti Mechanizmus legfőbb döntéshozó szerve lesz a Felügyeleti Testület, ennek keresik most a vezetőjét.
A Felügyeleti Testület elnökét nyílt pályázaton választják ki. A kiírásban érdekes módon az eurózóna frankfurti jegybankja szó szerint aláhúzza, hogy a posztra jelentkezőknek a következő jellemzőkkel "kellene" rendelkezniük, vagyis nem feltétlenül "kötelező": a pénzügyi szektor alapos ismerete, pénzpiaci felügyeleti vagy szabályozási területen szerzett kiemelkedő tapasztalat, az uniós intézmények és döntéshozatal, az EKB alapos ismerete, igazolt vezetői tapasztalat, konkrét operatív és stratégia eredményekkel, kiváló kommunikációs, befolyásolási és tárgyalási készség.
"Kötelező" vagyis elengedhetetlen a poszt betöltéséhez az uniós állampolgárság, vagyis elvileg az eurózónán kívüli országból is érkezhet a testület vezetője, és az, hogy legyen elismert és hozzáértő pénzügyi, pénzpiaci felügyeleti vagy bankszakember, akinek van menedzsertapasztalata.
A jelöltnek kiválóan kell beszélnie angolul, emellett elvárás, hogy az unió egy másik hivatalos nyelvén is ki tudja fejezni magát. Több nyelv ismerete előny, de nem feltétel. Kikötés az is, hogy az illető nem lehet az EKB Kormányzó Tanácsának tagja, mert a felügyeleti és a monetáris feladatok érdekellentéte miatti összeférhetetlenséget jelentene.
A bérezésről az EKB Kormányzó Tanácsa által megkötött szerződés rendelkezik majd, a megbízatás ideje öt év, az elnök nem újrázhat, a munkavégzés helye pedig Frankfurt am Main.
A hirdetmény tartalmazza, hogy a majdani felügyeleti elnöknek titoktartási szerződést is alá kell írnia, és mandátuma lejárta után két évig nem dolgozhat majd ezen a területen.
Az Egységes Felügyeleti Mechanizmus (SSM) létrehozását elrendelő uniós rendelet még nem lépett hatályba, de már elfogadták, és az unió hivatalos lapjában történő kihirdetésre vár.
Az SSM-be automatikusan bekerülnek az eurózóna tagállamai, a közös pénzt nem használó országok pedig maguk dönthetnek, hogy csatlakoznak-e. A Felügyeleti Testület az elnökből, az alelnökből, az EKB négy képviselőjéből, valamint a tagállami pénzügyi felügyeletek egy-egy képviselőjéből áll majd.
Ha egy országban ezt a feladatot nem a jegybank látja el, akkor a tagállam jegybankja is képviselheti magát. Fontos kitétel, hogy a felügyeleti testület tagjainak nem saját országaik érdekeit kell szem előtt tartaniuk, képviselniük és érvényesíteniük a testületben, hanem az Európai Unió egészének érdekeit.
"Az elnök függetlenül és objektív módon köteles ellátni feladatait az EU érdekeit szem előtt tartva, sem az uniós intézményektől, sem bármilyen kormánytól, sem a tagállamoktól, sem más állami vagy magántestülettől nem kérhet és nem kaphat utasítást" – olvasható az EKB felhívásában, amelyben azt is kikötik, hogy az elnök nem tölthet be más funkciót hasonló tagállami intézményeknél.
A jelentkezők közül az EKB tesz javaslatot az Európai Parlamentnek a jelölt támogatására, ha pedig az EP többsége bizalmat szavaz neki, akkor az elnököt az Európai Unió Tanácsa nevezi ki a felügyeleti testület élére. Ehhez az SSM-ben részt vevő tagállamok minősített többségének támogatására van szükség.
Az állásra október 21-ig lehet jelentkezni az EKB frankfurti központjában vagy postán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.