Csányi Sándor szerint valóban mezőgazdasági beruházásra kellett az eladott részvénycsomagból származó, több mint 10 milliárd forintnyi készpénz. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója hétfő este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában arról is beszélt, hogy szerinte az oligarcházó államtitkár nem a kormány véleményét hangoztatja. "Azt talán mégsem mondhatjuk, hogy a kormány egyenlő volna Lázár Jánossal" - fogalmazott.
A mezőgazdasági beruházásainak fedezetét biztosítnia kellett, és mivel nem olyan könnyű hitelhez jutni ma Magyarországon - és arról szó sem lehetett, hogy az élelmiszeripari cégcsoportnak már meglevő, több mit 30 milliárd forintos hitelét növeljék - eladott egy nagyobb tételt a részvényeiből. Lényegében ezzel indokolta Csányi Sándor hétfő este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában a nagy mennyiségű részvénypakettjének júliusi eladását. Csányi Sándor azt mondta: formállogika alapján akár igaz is lehetne, hogy ezzel üzent a kormánynak, de valójában a látszólagos ok és az okozat időrendje fordított volt. Ugyanakkor a bankár azt is elmondta: "nem adtam volna el annyi részvényt, ha nem jön híre, hogy újabb devizamentő csomag készül".
A Magyar Nemzet által megszellőztetett betegségével és esetleges viszavonulásával kapcsolatban az OTP első embere elmondta: a motiváció megfejtése nagy kérdőjel számára is, mivel a lap tulajdonosai számára nem volt új a szívműtét híre. "Nem értem a célt, de feltehetően nem segíteni akartak" - fogalmazott Csányi Sándor. "Nem tudom, hogy ki a barát, ki az ellenség, mert mozgó célpont ez a politika közelében, és vannak olyan emberek akik boldogok, ha nehezítik a sorsom" - tette hozzá.
Húsipartól devizahitelesekig
Az államnak a húsiparban is minél kisebb mértékben, és lehetőleg úgy kellene beavatkoznia, hogy lehetőleg mindenkit segítsen. A pápai, a Kométa, a gyulai húsipari cég állami mankójával kapcsolatban Csányi Sándor úgy fogalmazott, hogy először a feketegazdaság méretét kellene csökkenteni, megszüntetni a szektorban gyakori adócsalást, leszállítani az alapélelmiszerek árát, és mindezek után lenne értelme a szektort konszolidálni. Azt, hogy ez nem így történik, éppúgy tudomásul veszi Csányi Sándor, mint azt, hogy a kormány a zöld bank létesítésének kérdését is lesöpörte az asztalról. A bankár szerint az EU következő gazdasági-támogatási ciklusában majd hiányozni fog az effajta pénzintézmény, mivel a mezőgazdasági, fejlesztési programok és banki finanszírozások iránti igény még inkább felerősödik.
A devizahitelesek ügyéről az OTP vezetője azt mondta, hogy a devizahiteles-mentés 900 milliárd forintos költséget jelenthet a bankoknak, ami a szektor végét jelentené, de Csányi Sándor szerint az OTP azzal együtt is túl fogja élni ezt a helyzetet, ha ennek az összengek a harmadával az OTP-t sújtanák. A kormány elszámolta ezt a kérdést, mert a lakáshitelesek között az 503 ezer devizahitelesre több mint 640 ezer forinthiteles jut, és összességében több szavazatot veszítenek a mentéssel, mint amennyit nyerni remélnek - tette hozzá. Csányi Sándor úgy látja, a foritnhitelesekkel is csak úgy kellene foglalkozni, ha azok megsegítése tényleg szükséges.
A devizahitelesek körül zajló események a bankoknak egyértelmű károkat okoz. "Egyértelmű, hogy a helyzetért felelősek a bankok is, mert a kockázatkezelés nem volt kielégítő." Felelősek a kormányok is, az eurózónához csatlakozással, amit több kormány menetrendszerűen megígért, és hibásak a hitelt felvevők is, mert nem igaz, hogy semmiféle felvilágosítást, figyelmeztetést nem kaptak a kockázatokkal kapcsolatban - mondta Csányi Sándor.
Lázár, Lázár, Lázár
Amikor a műsorvezető, Kálmán Olga rákérdezett, hogy a Lázár Jánossal kialakult furcsa viszonya a Gyulai Húskombináttal kapcsolatos véleménykülönbségre vezethető-e vissza, Csányi Sándor előbb azt mondta, hogy a helyzetről nem szeretne beszélni, "mert nem is tudok már ezen a síkon beszélni és érvelni" - mondta, de aztán utalt arra, hogy a viszály még 2006-ból eredhet. Amikor a műsorvezető újra rákérdezett arra, hogy az-e a baj, hogy az OTP nem adott hitelt annak idején Hódmezővásárhelynek, az OTP-vezér azzal hátrált ki, hogy "én már nem emlékszem, olyan régen volt".
Mint ismert, a Csányi Sándor és az őt leoligarcházó, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár sajtón keresztüli üzengetése március óta tart, amikor Lázár János mindent átkaroló polipként utalt az OTP Bank elnök vezérigazgatójára. A bankvezér egy szűk körű sajtóbeszélgetésen, megelégelve Lázár "polipozását", később azt mondta: "Lázár urat nem ismerem személyesen olyan jól, de nagyon tehetséges politikus, láthatjuk, milyen jól elintézte a trafikügyet”.
A válasz nem maradt el, a a fideszes politikus egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy "Csányi Sándor az ország első számú uzsorása". A verbális adok-kapok jelenleg ott tart, hogy Lázár kijelentette: áll a bírósági ügy elé. "Hiszek az igazamban, és ezért mindig, minden szavamért vállalom a felelősséget. Nyugodtan állok bármilyen bíróság elé" - mondta az államtitkár augusztus közepén azután, hogy az OTP Bank elnök-vezérigazgatója sajtófőnökén keresztül közölte: büntető feljelentést tesz és polgári pert indít Lázár ellen az uzsorázás miatt.
Csányi Sándor jelezte: a héten megtette a büntető feljelentést, és a polgári pert is megindítja Lázár János ellen. "Szeretném jelezni, hogy a kártérítést, amit biztosan kapok, a Csányi Alapítványnak ajánlom fel, tehetséges gyerekekre fordítom. Belőlem többet ezügyben nem tud kihúzni" - zárta le a témát az OTP Bank első embere.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.