Megdobta az olajárat a szír helyzet
Kedden 106 dollár fölé emelkedett a WTI, és 111 dollár fölé a Brent hordónkénti ára. Az olajpiacokon növekszik a bizonytalanság a közel-keleti események miatt, március óta nem voltak ilyen magasak az árak.
John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn vegyi fegyverek használatával gyanúsította meg a szíriai rezsimet, amiről sokan arra következtetnek, hogy hamarosan katonai konfrontációra is sor kerülhet az Egyesült Államok és Szíria között.
Bár Szíriában nem jelentős az olajtermelés, attól tartanak, hogy a válság továbbterjedhet a régiós országokra is. Irakban máris jelentősen romlott a biztonsági helyzet Szíria miatt, ami veszélyezteti a termelést. Egyiptomban hetek óta zavargások vannak, ami akadályozhatja az áruforgalmat a Szuezi-csatornán, Líbiában pedig sztrájkolnak az olajiparban.
A legpesszimistább elemzések szerint a szíriai polgárháború Kuvaitban és Szaúd-Arábiában is zavargásokat okozhat, mert kiélezheti a viszonyt a különböző vallási felekezetek között. A hírek hatására összesen 15 százalékot emelkedtek az olajárak az elmúlt három hónapban.
A Commerzbank elemzése szerint egy katonai beavatkozás Szíriában a 100-120 dolláros ársáv felső részébe lökheti a Brent árát. Mivel a globális gazdasági növekedés még törékeny, és a fejlődő piacokról éppen visszahúzódik a befektetői tőke, a tartósan magasabb olajár egy váratlan sokkhatást okozhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.