DN: ebben a ciklusban már nem lesznek „szesztrafikok”
Egyelőre nem alakítja át a kormány a szeszkereskedelem szabályozását, azaz nem nyílnak itthon nemzeti italboltok – értesült a Dunántúli Napló kormányközeli forrásból. A lap úgy tudja: elsősorban gazdasági megfontolások miatt nem szabályozzák a ciklus hátralévő részében az alkoholpiacot, bár korábban valóban felmerült az ötlet, hogy ezzel is növeljék az állam bevételét, illetve hatékonyabban tilthassák a fiatalkorúak szeszvásárlását.
A lap szerint felmerült, hogy a koncessziós termékek körébe tartozhatnának az égetett szeszek, a hazai pálinkák és a likőrök. A csírájában elvetélt, hivatalos köntöst sosem öltött gondolat vezérfonala az volt, hogy az állami monopólium révén az árusítási jogból, valamint a nagyobb kontroll miatt a fekete- és szürkekereskedelem visszaszorításából adódó többletbevételre tehetne szert a költségvetés – fogalmaznak a cikkben.
Az érvelés azonban valószínűleg megbukna, mert a koncesszió miatt valószínűleg drágulna az alkohol, és ezzel tovább élénkülne a feketepiac. Ugyancsak csökkenthetné a keresletet a határmenti területeken a szeszturizmus feléledése.
A Dunántúli Napló szerint a kormány más forgatókönyvvel szeretné elérni céljait: a korábbiaknál jóval hatékonyabban lépnek fel, hogy betartassák az otthon főzött pálinka értékesítésének tilalmát. A boltokat is jobban ellenőrzik, hogy a fiatalkorúak ne juthassanak alkoholhoz – derül ki a cikkből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.