Ecuador tönkreteszi a Paradicsomot
Rafael Correa, ecuadori elnök engedélyezte, hogy az UNESCO a Világörökség részének nyilvánított Yasuní Nemzeti Parkban olajcégek kutatófúrásokat végezzenek. Az Amazonas-menti Paradicsom, az ENSZ egyik legsikeresebb klímavédelmi projektje mehet a kukába.
Ecuador elnöke drámai hangú tévébeszédben jelentette be döntését. Correa azzal indokolta az engedélyek megadását, hogy a nemzetközi közösség cserben hagyta az országát - írja az energiainfo. A Yasuní Nemzeti Parkot az UNESCO 1989-ben nyilvánított a Világörökség részévé, és fenntartását egy 2007-ben született egyezmény garantálta az ENSZ keretein belül.
A világ egyik legfontosabb nemzetközi klímavédelmi egyezményének tartott megállapodás szerint a dél-amerikai országnak az ENSZ - amiért nem termel ki olajat a területen, - 3,6 milliárd dollárt fizet. Vagyis a termelés engedélyezését követően kalkulált nyereség mintegy felét. A nemzetközi szervezet azonban a megállapodás ellenére, hat év alatt is csak alig 300 millió dollárnyi felajánlást tett, amiből ráadásul csupán 13 millió dollárt fizettek ki. A Yasuní Nemzeti Park alatt lévő nyersolaj becsült értéke több mint 8 milliárd dollár.
Az elnök most arra tett ígéretet, hogy az olajkitermelést a parknak csak 1 százalékán engedélyezi, és a befizetett pénzeket majd az olajbevételekből visszaadják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.