Csak vánszorog a magyar gazdaság
Nem megalapozott a gazdasági kibontakozása, lassú a GDP növekedése – állapítja meg a Policy Agenda.
Alacsony gazdasági növekedést, a vállalati gazdálkodás esetében pedig az elmaradt fejlődés bepótlásának esélytelenségét mutatják a Policy Agenda által megfigyelt gazdasági mutatók. Igaz, a gazdaságkutató cég által számított Gazdasági Fejlődés Index (GFI) 2013. II. negyedévében 1,11 lett, ami összességében az előző két negyedév stagnálása után, most enyhe javulásra utal.
Az egyes részösszetevők közül a monetáris mutatók javulnak, a háztartások helyzete talán kedvezőbbre fordulhat, míg a vállalkozások gazdálkodása továbbra is nehézségekkel terhelt.
Hiányoznak a növekedés alapjai
A Policy Agenda szerint a potenciális növekedésünk alapjai az elmúlt évek elmaradt felhalmozási folyamatai következtében hiányoznak, változatlanul nincs igazi termelő beruházás. A költségvetés területén elért egyértelműen pozitív eredmények a gazdasági kibontakozás lehetőségeit szűkítették. A hiány kívánatos szintjének elérése érdekében nagy árat fizetett a gazdaság és a társadalom, ráadásul az adósságcsökkentés sikere erősen megkérdőjelezhető.
A GFI gazdasági indikátorai a következő félévre összességében egy alacsony, de már növekvő teljesítményt jeleznek, azaz a válság mélypontjáról történő elmozdulás – egy kedvező külgazdasági környezet és egy régóta várt belső keresletbővülés hatására – lassan megvalósulhat ebben az évben – írja a Policy Agenda elemzése.
Nehéz helyzetben a lakosság és a cégek
A háztartások helyzetében 2013-ban további visszaesés már nem várható, a háztartások komoly szigorításokra kényszerültek saját gazdálkodásukban, és most egy részük számára a „túlélés” is kérdéses lehet a gazdaságkutató cég szerint. Idén már talán kis javulás várható foglalkoztatottságukban, jövedelmi viszonyaikban, és talán a háztartások fogyasztása sem esik tovább.
Változatlanul fennmarad idén is, hogy a háztartások vagyoni helyzetében összességében nem lesz javulás, a hitelfelvételi kényszer tovább erősödik. A reálkereset változásban mért növekedés nem érzékelhető mértékű, és csupán a fogyasztói áralakulás miatt kedvezőbbek e folyamatok, a kommunikációban pedig a rezsicsökkentés a „mindenható”. Az nagyon negatív, hogy a fiatalok igen magas szintű munkanélkülisége számottevően nem fog javulni idén sem. Tovább erősödik az elvándorlási gyakorlat, már az úgynevezett idősek korosztályában is – írja a cég elemzése.
Változatlanul nehéz a vállalkozások helyzete is. A II. negyedévben is meghatározó volt, hogy a vállalkozói szféra gazdálkodásának egyetlen indikátora sem javult érezhetően. Inkább csak arról van szó, hogy az igen alacsony szintről már nem esnek tovább a mutatók. Sajnos még az üzleti kilátásokat jelző „üzleti bizalmi indexek” sem javulnak komolyabb mértékben. Kedvezőtlen az ipari termelés szintjének változatlansága, valamint a közvetlen tőkebefektetések lassulása, azaz a beruházások elmaradása. A Policy Agenda szerint a vállalkozói szféra számára talán kedvezőek a vállalati hitelezés fejlesztésére tett kormányzati lépések, amelyek egy megfelelő bizalom kialakulása esetén javíthatják a növekedés esélyeit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.