Bízzuk a pénzünket egy polipra?
Azt hinnénk, az a jó előrejelzés, ami bejön, pedig akkor minden bankban egy polipot is tarthatnánk. Ez minden bizonnyal azért nem lenne jó.
Egy gazdasági válság során fokozottan is igaz, hogy az erőforrásokat a lehető legjobban kell beosztani, a döntéshozóknak pedig kétszer is meg kell gondolniuk, hogy a gazdaság mely területeiről vonnak ki forrásokat, és ezeket hova csoportosítják. Ezekben az időszakokban létkérdés, hogy a döntéshozók munkáját jó minőségű hatásvizsgálatok és elemzések segítsék, melyek pontos képet adnak arról, hogy egy-egy döntés a valóságban milyen hatással jár majd. A kérdés itt az, hogy mitől függ, hogy egy hatástanulmány jó-e – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
Elképzelhető, hogy egy megalapozott hatástanulmány alapján hozott döntés végül nem a kívánt hatással jár, például azért, mert időközben megváltoztak a külső feltételek. Van rá példa, hogy egy döntéshozónak – akár a legfelsőbb szinteken is – végső soron szerencséje van, amikor egy megalapozatlan döntése végül jól sül el. Ezek alapján kijelenthető, hogy nem az a jó előrejelzés, ami "bejön”, hanem az, amelyik jó alapokra épül – fejti ki véleményét a Pénzügyi Szemle Online-nak adott interjújában Major Klára közgazdász.
A legszemléletesebb példa minden bizonnyal a dél-afrikai futball-világbajnokság alatt híressé vált polip, Paul, aki kíméletlen precizitással találta el a meccsek győztesét. Paul előrejelzései folyamatosan bejöttek, mégsem mondhatjuk, hogy az elemzései kellően megalapozottak lettek volna ahhoz, hogy bárki komolyabb összeget tegyen a következő tippre. Az egy szem Paul mellett ugyanis bizonyára százával voltak a világon más házi kedvencek, akiknek nem hogy a bravúr nem sikerült, de már az első meccsen elbuktak.
Lehetne még példákat sorolni, a sztárelemzővé előlépő majomtól kezdve – aki a Wall Street Journal hasábjaira dobott dartsokkal jobb részvényeket választott ki, mint a hivatásos portfóliómenedzserek – egészen a pénzügyi válság alatt ünnepelt jósprofesszorrá koronázott szakemberekig, akik életükben egyszer véletlenül eltalálták a helyes tőzsdei irányt. Hosszú távon azonban csakis akkor lehet sikeres egy döntéshozó, ha kellően megalapozott előrejelzésekre épít.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.