Orbán két terv közül választhat szerdán
Két javaslaton dolgoznak a minisztériumok a devizahitelekkel kapcsolatban, amelyek között szerdán dönthet a kormány – közölte a Portfolio.hu.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) részéről Varga Mihály tárcavezető és Orbán Gábor adó- és pénzügyekért felelős államtitkár az árfolyamrés-probléma megoldásán dolgozik, míg Navracsics Tibor, illetve a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) egy jóval radikálisabb megoldásra kapott megbízást a devizahitelekkel kapcsolatban – értesült a Portolfio.hu. A portál szerint a kormány szerdai ülésén dönthet a két verzió között.
Navracsics Tibor múlt kedden beszélt arról a Hír Tv-nek, hogy ősszel a kormány kísérletet tesz a devizahitelek problémájának általános jellegű rendezésére – idézte fel a beszámoló. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán ezt azzal pontosította, hogy a Magyar Bankszövetséggel a deviza-jelzáloghitelek sorsáról tárgyalnak.
Orbán Gábor, az NGM államtitkára pénteken a Gazdasági Rádió adásában azt mondta, a kormány számára érzékelhető, hogy a devizahitelekkel kapcsolatos perekben a bíróságok számára is komoly fejtörést okoznak a szerződésekben meglévő bizonytalanságok, a visszaélésre lehetőséget adó pontok értelmezése. Azt mondta, a jövő hét elején a kormány elé kerülő anyag a Kúria legutóbbi döntése alapján arra a kérdésre keresi a választ, hogy fogyasztóvédelmi szempontból helyes volt-e a bankok, a bíróságok jogértelmezése a szerződéses pontokban.
A kabinet megvizsgálja majd, lehet-e a valamilyen jogi megoldást találni annak érdekében, hogy a tisztességes szerződéses viszony irányába mozduljon el a hitelezők és az adósok szerződéses kapcsolata – mondta akkor az NGM államtitkára. A kormányzat most úgy látja, hogy ezt a viszonyt egyensúlytalanság jellemzi, a végleges döntés előtt konzultálnak a Magyar Bankszövetséggel – tette hozzá.
Ha a kormány az árfolyamrésbe "nyúl bele", az a bankszektor egészére 13-81 milliárdnyi, egyedül az OTP Bankra pedig 3-18 milliárd forintnyi terhet róna – idézte fel korábbi számításait a Portfolio.hu. A portál azt is kiszámolta, hogy ha a radikálisabb megoldást favorizálná a kormány, akkor valószínűleg bankszektor szinten több mint 1000 milliárd, az OTP Banknál pedig több mint 200 milliárd forintnyi lehet a veszteség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.