2013. július. 22. 10:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 22. 10:07 Gazdaság

Aktívan vegyünk-adjunk forintot?

Magyarország több fronton is nyerhetne azzal, ha a forinterősödés időszakaiban vásárolná az eurót és építené a devizatartalékait.

A válság előtt és alatt Magyarországon szinte nem telt el úgy nap, hogy ne olvashattunk volna a mindkét irányba komoly kilengéseket mutató forint árfolyamáról, a jelentős devizaalapú adósságról, vagy arról, hogy jó lenne, ha a devizatartalékok szintje magasabb lenne, mondván ez egyfajta védőpajzsot jelenthetne az ország számára válságos időkben. Egy friss elemzés ehhez kapcsolódóan kimutatta, hogy a feltörekvő országok számára ezek a problémák egyszerre is kezelhetők akár, mégpedig úgy, ha aktívan menedzselt árfolyamrendszert használnak - írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Ennek a rendszernek - amit a szerzők, Alfaro és Kanczuk, pszeudo-rugalmas árfolyamrendszerként említenek - az a lényege, hogy az adott ország papíron tulajdonképpen szabadon lebegő árfolyamrendszert használ, a színfalak mögött azonban aktív szereplőjévé lép elő a devizapiacnak, folyamatosan adja-veszi a hazai devizát és tartja stabilan az árfolyamot. Olyan, mintha például a forint hirtelen gyengülésénél az MNB - vagy valamely másik intézmény - eurót adna el, hogy támassza a hazai devizát, egy jelentősebb forinterősödésnél viszont venné az eurót, lassítva ezzel a forint felértékelődését. Miután a "békeidőkre" a tőkebeáramlás jellemző, ami forinterősítő hatású, ezekben az években az MNB jelentős mennyiségben vásárolná az eurót - tehát építené a magyar devizatartalékot -, míg a nemzetközi gazdasági sokkok alkalmával adná az eurót és venné a forintot, vagyis leépítené a devizatartalékot.

Ez a "kiegyenlítő rendszer" több előnnyel is bírna a blog szerint. Egyrészt a vásárlásokkal az MNB kiegyenlíthetné a forintpiac ingadozásait, ami növelné a kiszámíthatóságot a gazdaságban, ennek megfelelően javítaná a növekedési kilátásokat. Másrészt a nyugodtabb időkben, vagyis amikor a külföldi befektetők hozzák ide a devizájukat, sem erősödne számottevő mértékben a forint, ami javíthatná az exportszektor versenyképességét. Harmadrészt válságok alatt a felépült devizatartalék egyfajta védőpajzsként szolgálhatna, és segítene megállítani a forint esetleges zuhanását, arról nem is beszélve, hogy a devizatartalék fedezetet nyújthatna az ország devizában fennálló adósságaira.

zöldhasú
Hirdetés