Húzzák az időt az új atomerőművük építése ügyében a szlovákok
Van ilyen olvasata is annak, hogy a szlovák kormány október végéig meghosszabbította a tárgyalási határidőket a Roszatom konszernnel, melyek a bohunicei atomerőmű új energiablokkjának építésében való részvételről zajlanak.
A beruházás megrendelője az 51 százalékban a JAVYS szlovák állami vállalat és 49 százalékban az ugyancsak állami többségű cseh energetikai cég, a CEZ tulajdonában álló Jaderne energeticke spolecnosti Slovenska (JESS) társaság. A két tulajdonos az idén januárban kezdett tárgyalásokat a Roszatommal a CEZ részesedésének kivásárlásáról.
Az eredeti tervek szerint - írtja az atomenergiainfo.hu - az június végéig kellett volna lezárulniuk egyeztetéseknek, ám a pozsonyi gazdasági minisztériumban közölték, hogy a folyamat az energiaárak esése, a szén-dioxid-kvóták piacának problémái és a megújuló energiaforrásokat előnyben részesítő európai uniós mechanizmus miatt elhúzódott.
A Roszatom garanciákat vár Pozsonytól arra, hogy minimumárat szabnak meg az erőműben termelt villamos áram átvételére, ez azonban évi 150 millió eurós többletkiadást jelentene a szlovák kormány számára. A Roszatom marketing-leányvállalata, a Rusatom Overseas alelnöke, Leos Tomicek a pozsonyi Pravda napilapnak elmondta: az orosz fél arra számít, hogy a jövő év végéig megkötik a szerződést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.