Bejött a jóslat: alig gyorsult az infláció
A májusi 1,8 százalékról 1,9 százalékra gyorsult júniusban a fogyasztói árak éves drágulási üteme, havi szinten az infláció 0,2 százalék volt – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az alacsony éves árnövekedés fő oka a háztartási energia árak jelentős mérséklése volt – közölte a KSH. A tartós fogyasztási cikkek körében szintén árcsökkenés történt, mialatt a szeszes italok, dohányáruk, az élelmiszerek és a szolgáltatások drágultak egy év alatt.
Egy hónap alatt, azaz májushoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal növekedtek. Az élelmiszerek átlagosan 0,3 százalékkal drágultak, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 4,5 százalékos áremelkedésének következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent. Árcsökkenés következett be a tojás (2,7 százalék), az étolaj (2,0 százalék), a cukor (1,8 százalék), valamint a párizsi és kolbász (1,2 százalék) esetében.
A legnagyobb mértékben a szolgáltatások drágultak, 0,5 százalékkal, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 2,5 százalékkal kellett többet fizetni. Átlag felett, 0,4 százalékkal nőtt az egyéb cikkek ára is (ide tartoznak: lakás-, háztartási és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek), ezen belül a járműüzemanyagok 0,8 százalékkal drágultak. Kisebb mértékben csökkent a szeszes italok, dohányáruk (0,2 százalék), a ruházkodási cikkek (0,2 százalék), a háztartási energia (0,2 százalék) és a tartós fogyasztási cikkek (0,1 százalék) ára.
Egy év alatt, azaz tavaly júniushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt az idényáras élelmiszerek (21,3 százalék) és a liszt (12,7 százalék) ára,
valamint a száraztészta (4,5 százalék), a sertéshús (4,5 százalék) és a baromfihús (3,9 százalék) ára is nőtt. Árcsökkenés következett be többek között a tojás (11,7 százalék) és a cukor (4,9 százalék) esetében.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 8,8 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára is. A szolgáltatások esetében szintén átlag feletti volt az árnövekedés (4 százalék), ezen belül a szemétszállítás 7,6, a helyi tömegközlekedés 5,3 százalékkal drágult. Az egyéb cikkek körében kisebb mértékű áremelkedés volt megfigyelhető (0,1 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok 2,8 százalékkal kerültek kevesebbe.
A háztartási energia esetében szintén árcsökkenés (8,7 százalék) volt megfigyelhető. Ez utóbbin belül a vezetékes gázért és az elektromos energiáért egyaránt 10 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, míg a távfűtés ára 11,7 százalékkal csökkent tavaly júniushoz képest.
A londoni pénzügyi elemzők korábban arra számítottak, hogy valószínűleg stagnált júniusban az infláció. Az MTI előzetes felmérésébe bevont citybeli befektetési és elemzőházak szakértői jórészt a májusi 1,8 százalékos ütemmel megegyező tizenkét havi inflációt valószínűsítenek júniusra. A prognózisok szűk, 1,7-1,9 százalékos sávban mozognak.
A KSH korábbi közlése szerint májusban 1,8 százalékos volt az éves infláció, az előző hónaphoz képest pedig 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak. A szezonálisan kiigazított maginfláció 0,2 százalékos volt az előző hónaphoz és 3,2 százalékos volt az egy évvel korábbihoz képest.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.