Az amerikaiak intézhetik el a forintot?
Ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed leállítja a pénzpumpát, az elsősorban nem a fejlett piacokat boríthatja meg, hanem a feltörekvőket. Köztük Magyarországot is, a forintot, az állampapírkamatokat, az alapkamatot például.
A befektetői világ Ben Bernanke Fed-elnök májusi kongresszusi meghallgatása óta – akkor tett említést először a pénzpumpa lassításáról – azt találgatja, hogy vajon mikor, milyen ütemben fogja a Fed leállítani a likviditási programját, és legfőképp, hogy ennek milyen hatásai lehetnek a pénz- és tőkepiacokra – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
A Financial Times a napokban kiadott egy elemzést, melyben összeszedték a feltörekvő piaci devizák május-júniusi teljesítményét, és rögzítették azt, hogy a vizsgált pénznemek eltérő mértékben ugyan, de gyengülést mutattak a dollárral szemben. A reakció nem meglepetés, hiszen az amerikai pénznyomda legfőbb haszonélvezői épp a feltörekvő piacok voltak az elmúlt években. A piacra öntött dollár százmilliárdok egy jelentős része ugyanis a feltörekvő országok kötvény- és részvénypiacaira áramlott, felhajtva ezen értékpapírok árfolyamát, lenyomva a kamatokat és erősítve a helyi devizákat.
A pénzbőség több fronton is segített a feltörekvőknek, ha csak Magyarországot vizsgáljuk, akkor világosan látszik, hogy a támogató nemzetközi környezetnek köszönhetően az alapkamat és az állampapírhozamok rekordalacsony szintre süllyedtek, ez jókora könnyebbséget jelent mind a költségvetésnek, mind a gazdasági szereplőknek. Az amerikai pénzbőség ugyanakkor hamarosan véget érhet, ami a május-júniusi gyengülés után újabb leszálló ágra küldheti a feltörekvő piacok devizáit és kötvénypiacait – valahogy így hangzik az általános vélekedés befektetői körökben. A Financial Times publicistái ugyanakkor hozzáteszik, hogy katasztrófától azért vélhetően nem kell tartani, a feltörekvő piacok ugyanis ma már jóval ütésállóbbak, mint a 90-es években.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.