Egyelőre több akadályozó tényező is hátráltatja az európiai piacon a nem hagyományos gázipari boomot, de az Észak-Amerikában energiapiaci felfordulást előidéző palagáz kontinentális gyümölcsei az elemzők szerint a törököknek teremhetnek meg a leggyorsabban.
Európában nem lehet újrajátszani azt a shale-boomot, ami Észak-Amerikában ment végbe az elmúlt évtizedben, hiszen rengeteg tényező áll a nem-hagyományos gázipar kifejlődésének útjába – idézi Jeppe Kofod, NATO szakértőt az energiainfo. A dán szakember úgy látja: a nem konvencionális készletek bőséggel rendelkezésre állnak ugyan, de az adottságaik és az uniós jogszabályrendszer mellett a civilek, illetve a politikai ellenállás is hátráltatni fogja a palagáz európai sikerét.
De „ha az európai palagáztermelés mégis beindul, vagy a globális LNG piaca jelentősen megnő, és lenyomja a gázárakat”, akkor Kofod szerint Európa alternatív gázellátása miatt a Déli Áramlat, a Nabucco és a TAP gázvezetékek közül legalább az egyik távvezeték életképztelenné válik.
A NATO szakember szerint Európának idővel be kell állnia a palagáz kitermelők közé, mert bár a repesztéses tehnológiának számos ellenzője akad, Amerika után Ausztrália és Kína is a tengerentúli útra lépett. És ezt Európa sem hagyhatja majd figyelmen kívül. Kofod szerint Európában a legnagyobb reményeket vélhetőleg Törökország táplálja majd az új technológia lehetőségének kiaknázása érdekében, mivel az ország energiaéhsége folymatosan nő, a közelmúltban pedig nagy lelőhelyeket találtak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.