Barrosóék elé került a szegedi lézerközpont pályázata
Már az Európai Bizottság előtt van a szegedi lézerközpont, az Eli-Alps (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Purse Source) nemzetgazdaságilag kiemelt projekt pályázati anyaga, így ősszel megkezdődhetnek a kivitelezési munkálatok - jelentette be az Eli-Hu Nonprofit Kft. EU koordinációs igazgatója pénteken Szegeden a projekt II. fázisát bemutató konferencia előtti sajtótájékoztatón.
A projekt jövője szempontjából rendkívül fontos állomás volt az egy hónappal ezelőtti kormánydöntés - mondta Tölgyesi Viktória. Ennek alapján a jövőbeli tervekhez és a projekt megvalósításához szükséges támogatási kérelmet be lehetett nyújtani az Európai Bizottsághoz.
Ezzel párhuzamosan folytatódik a beruházási szakaszra történő felkészülés, amely a terep-előkészítési munkálatok után várhatóan ősszel kezdődhet meg. Tölgyesi Viktória szerint a felkészülés során nagy hangsúlyt fektetnek a humánerőforrás-fejlesztésre is, hiszen a világon egyedülálló ELI beruházás megvalósulásánál szükség lesz további fizikusokra, biológusokra, vezető mérnökökre, gépész- és villamosmérnökökre, mechatronikai mérnökökre, mérnök informatikusokra, továbbá szakmunkásokra és technikusokra is.
Lehrner Lóránt, az Eli-Hu Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a tervek szerint néhány napon belül kiírják a közbeszerzést a kivitelezésre, az építési munkálatok pedig várhatóan ősszel kezdődhetnek meg.
Az Eli-Alps különleges építészeti követelményeivel kapcsolatban elmondta: az épületegyüttes 24 ezer négyzetméteres lesz, legfontosabb része az a 7 ezer négyzetméteres csarnok, amelyen a lézeres kísérleti területet alakítják ki. Itt a legfontosabb a termikus stabilitás és a rezgésmentesség biztosítása, ennek érdekében az egész technológiát egy 1 méter vastag beton alapszerkezetre helyezik.
Az Eli-Alps projekt célja egy lézereken alapuló, egyedülálló európai kutatóintézet létrehozása, amelyben mind a lézerimpulzusok, mind a segítségükkel előállított további fényforrások a nemzetközi kutatók rendelkezésére állnak.
A szegedi intézet a világ legnagyobb csúcsintenzitású impulzusait előállító intézmények közül kitűnik az egy másodperc alatt előállított legtöbb, és egyúttal időben legrövidebb impulzusaival. A berendezés várhatóan nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai-, orvosi- és anyagtudományok terén is lehetővé teszi a kiemelkedő kutatási eredmények elérését.
Az Eli lézeres kutatóközpont a tervek szerint 2015-re épül fel. Akkorra elkészül a lézertechnológia beépítésének egy része is és indulhat a kutatói munka. A nemzetközi kutató és tudóscsoport munkáját segíti, hogy a lézertechnológia fejlesztése tovább folytatódik, egészen 2018-ig.
Az Eli az európai kutatási infrastruktúrák stratégiai tervében szereplő 44 pán-európai érdekeltségű kutatási nagyberendezés egyike. A beruházás 61,3 milliárd forintból valósul meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.