2013. május. 30. 06:15 MTI/Világgazdaság Utolsó frissítés: 2013. május. 30. 09:18 Gazdaság

Kilábalás: 2011 óta nem láttunk ilyen kedvező adatot

Másfél éve nem mutatott olyan jelentős növekedést éves alapon a Világgazdaság mutatószáma, mint májusban: a Gyorsulási Irányadó (GYIA) 0,58 százalékos bővülésről tanúskodik az előző év azonos időszakához képest.

Éves alapon 2011 decembere óta nem érkezett ilyen kedvező adat, és azóta csak egyszer állt a pozitív tartományban az éves index. A kedvező adathoz az alacsony bázis is hozzájárult – írja a Világgazdaság.

Áprilishoz viszonyítva kismértékben, 0,16 százalékkal emelkedett a GYIA. A havi adatok alapján a gazdaság már fél éve növekszik, ugyanakkor a kilábalás üteme egyelőre visszafogott. A GYIA tíz részindexe közül hét növelte, míg három csökkentette a mutatószámot.

A pénzügyi indikátorok közül a pénzkínálat reálértékének növekedése, a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexének (BUX) reálértéken számított emelkedése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú kötvények közötti kamatkülönbség csökkenése felfelé húzta a GYIA-t, míg a reálkamat növekedése, valamint az Ifo-index csökkenése rontotta a mutatószámot.

Az öt reálgazdasági részindex közül négy növelte, és csak egy csökkentette a GYIA-t. A reálkeresetek emelkedése, a fogyasztási hitelek állományának növekedése, a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése, valamint az ipari termelés volumenindexének emelkedése pozitívan hatott a GYIA-ra, az ipari rendelésállomány visszaesése pedig negatívan befolyásolta.

A gyorsulási irányadó elismert, nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t (bruttó hazai termék) jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.