2013. május. 02. 18:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 02. 19:50 Gazdaság

Komolyan megugorhat az ásványvizek ára

25 milliárdos pluszbevételre számít a kormány az új betétdíjas szabályozásból, amely egyes ásványvizek árát meg is duplázhatja – írja az Index egy Illés Zoltán államtitkár és Fazekas Sándor miniszter által jóváhagyott, a kormány számára írt betétdíjról szóló februári szabályozási anyagára hivatkozva.

A félliteres kólánál több mint 10 százalékos, egy másfél literes ásványvíznél 30-40 százalékos áremelkedést fog hozni a bevezetendő új, szinte minden italfajtára kiterjedő betétdíjas szabályozás – írja az Index.

A lap számításai szerint ez azt jelenti, hogy legalább 30 forinttal nőhetnek az érintett italok árai, ami 200 forint közelébe vihet egy dobozos kólát, és csaknem megduplázza a legolcsóbb másfél literes ásványvizek árát.

Az Index által megszerzett bizalmas minisztériumi előterjesztésből az derült ki, hogy minderre azért van szükség, mert az állam még hozzávetőleg 25 milliárd forint bevételhez szeretne jutni.

A tervek szerint ezért átrendezik a hulladékkezelési iparágat úgy, hogy a költségeket szétterítik a szereplők között, a bevételeket és az értékesíthető alapanyagot pedig magukhoz veszik. A lap szerint a kormányzati háttéranyag a környezetvédelmi vonatkozásokkal nem foglalkozik.

Az Illés Zoltán környezetügyi államtitkár által régóta szorgalmazott betétdíjat eredetileg januártól akarták bevezetni, de ez megcsúszott. Azt most sem lehet tudni, hogy a rendszer mikortól indul.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.