Brüsszel nem utalja a pénzt Magyarországnak a nagy építkezések után, mivel elbuktunk az EU-s pályázatokhoz kért magyar kamarai igazolásokon. Most a magyar állam hitelez pénzt az EU-s pályázatokra, sok ezermilliárd forintot is bukhatunk – írja a 444.hu, amely szerint Barroso elnök februárban maga nyomta Orbán Viktor kezébe a brüsszeli kifogásokat.
Brüsszel nem fizet Magyarországnak az EU-s pályázatok legalább két hatalmas szeletére, a KEOP és a KÖZOP pályázatokra – értesült a 444.hu, emlékeztetve arra, hogy a rövidítések egy-egy operatív programot takarnak, az első az energiahatékonyságit, a másik a közlekedésit.
A KÖZOP-ra 2007 óta 865 milliárd forint ment el és több mint 2000 milliárd forintnyi támogatást már odaítéltek a nyerteseknek, míg a KEOP-ra a lap szerint 365 milliárd ment már el, és 1100 milliárdról van már szerződés. Mindkét területen nagy a csúszás, sok pályázat akadozik, vagy éppen csak elbírálás után van.
Tavaly nyár óta nem jön pénz?
A 444.hu szerint tavaly nyár óta a KEOP-os számlákat Brüsszel nem fizeti ki és kevésbé régóta, de ez a helyzet a KÖZOP-os pályázatokkal is. A lap emlékeztet rá, hogy az egyes operatív programok számláinak késedelmes brüsszeli kiegyenlítése nem szokatlan dolog és a felfüggesztések mögött mindig az van, hogy az Európai Bizottság talál valamilyen típushibát az utóbbi hónapok pályázataiban, és amíg a vitát le nem zárják a magyar állammal, addig nem fizetnek, ezzel is nyomatékosabbá téve érveiket. Legtöbbször az ilyen viták titokban maradnak, többségükben meg is oldódnak, és addig az államok a saját pénzükből hiteleznek, mint ahogyan ezt most a magyar állam is teszi – írja a lap.
A 444.hu három, egymástól független szakembertől is úgy tudja, hogy a pályázati pénzek befagyasztása azért történt, mert a pályázatoknál a mérnököktől kamarai igazolást kért a magyar állam, tehát ezt pedig azért látja problémásnak a bizottság, mert ilyen igazolást külföldi mérnök nem tud benyújtani, márpedig az EU érzékeny az ilyen versenykorlátozásokra.
A vita nagy része titok
Az NFÜ a lap megkeresésére elismerte, hogy a Bizottság auditorai "azt kifogásolták, hogy a mérnöki szaktudást megkövetelő beszerzések alkalmával követelményként fogalmaztuk meg az előzetes hazai mérnöki kamarai regisztráció, valamint a magyar nyelv tárgyalási szintű ismeretét”. A bizottságtól Shirin Wheeler, a regionális politikáért felelős biztos szóvivője elismerte, hogy nem jön pénz, de azért a vita nagy része titok, annyit azért megerősített, hogy a KEOP-nál tényleg találtak „potenciálisan diszkriminációra utaló” nyomokat. A vita most „contradictory procedure” (vagyis „egyeztető eljárás”) alatt van, vagyis hivatalosan nincs még felfüggesztés. A brüsszeli kifogásokat José Manuel Barroso Európai Bizottság-elnök személyesen adta át Orbán Viktornak februári találkozójuk alkalmával – tudta meg a 444.hu.
A helyzet komoly, óriási pénzekről van szó, egyre kényelmetlenebb a magyar államnak meghitelezni az EU-s pénzeket. Ha ez így marad, az a költségvetési hiánynak nagyon betehet – olvasható a lapban.
NFÜ: már rendezték a kifogásolt gyakorlatot
Az NFÜ erre reagálva azt közölte, hogy szerintük okafogyottá vált az Európai Bizottság kifizetést felfüggesztő döntése, miután a magyar fél eleget tett az EB felvetésének és módosította a kifogásolt gyakorlatot. Az NFÜ szerint Magyarország 2013. február 1-jei hatállyal módosította a közbeszerzési gyakorlatot úgy, hogy a kamarai regisztráció kizárólag a nyertes ajánlattevőtől követelhető meg. Az NFÜ magyarázata alapján azonban győztes pályázó továbbra is csak az lehet, akinek kamarai regisztrációja van. A magyar nyelvismeretről az NFÜ közleménye nem szól, mint ahogyan azt sem állítja, hogy az utalások újra elindultak volna.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.