Jóval ritkábban járnak moziba, étterembe és meccsekre – így húzza meg újabban az emberek több mint fele a nadrágszíjat 14 európai országban, derült ki egy néhány hónapja végzett reprezentatív felmérésből. A magyarok nem szerepeltek a felmérésben.
A kontinensszerte bevezetett megszorítások nyomot hagytak az európaiak életvitelén – írja a Pénzkérdés blog. A felmérés szerint 53 százalékuk a szórakozásra fordított összegből faragott, vagyis kevesebbet jár moziba, étterembe, illetve sporteseményekre. Valamivel kisebb, 46 százalék azok aránya, akik a korábbinál kevesebbet áldoznak ruházkodásra és piperecikkekre, 23 százalékuk pedig a mobilozást és internetezést fogta inkább vissza. Az utazási költségeket a válaszadók közel ötöde vágta meg, a közüzemi számlákon pedig 16 százalékuk faragott.
A takarékoskodás előtérbe kerülése ellenére a megkérdezettek 30 százaléka állította, hogy nincsenek megtakarításai. Ezen a téren Romániában a legrosszabb a helyzet, itt a válaszadók 48 százalékának nincs félretett pénze, majd a kicentizettek sorában Törökország következik 39 százalékos aránnyal. A tartalékkal rendelkezők csaknem fele legalább 3-6 havi jövedelmét "dobáltak már bele a malacperselybe". Érdekesség, hogy normál esetben a férfiak állnak jobban a megtakarítások terén – 39 százalékuknak van megtakarítása szemben a nők 33 százalékával –, egy válás után fordul a helyzet. Az emberek többsége a váratlan helyzetekre, kiadásokra takarékoskodik.
A teljes bejegyzést itt olvashatják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.